Chrystyna Ivanivna Solovijová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chrystyna Ivanivna Solovijová
Chrystyna Ivanivna Solovijová
Základné informácie
Rodné meno Христина Іванівна Соловій
Narodenie 17. január 1993 (28 rokov)
Drohobyč, Ukrajina
Bydlisko Ľvov, Ukrajina
Žáner ľudová hudba, folk, a cappella
Webstránka Facebook

Youtube

Chrystyna Ivanivna Solovijová (ukr. Христина Іванівна Соловій – Chrystyna Ivanivna Solovij; * 17. január 1993, Drohobyč, Ukrajina) je ukrajinská speváčka lemkovskeho pôvodu, autorka piesní a hudby.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodila sa vo východohaličskom meste Drohobyč (Ľvovská oblasť) v rodine zborových dirigentov, ktorí sa stretli na ľvovskom Konzervatóriu Mykoly Lysenka. Matka vyučuje zbor na hudobnej škole Drohobyča.[1] Vo veku 11 rokov zistila, že má zo štvrtiny lemkovský pôvod, ktorý ovplyvnil jej hudobný vkus.[2] Jej stará matka spievala vnúčatám starodávne haličské piesne.

Absolvovala hru na klavír v hudobnej škole. Po presťahovaní sa do Ľvova tri roky spievala v zbore Lemkovyna v ktorom bolo vekové rozpätie členov 50-80 rokov, zatiaľ čo Chrystyna mala 17 rokov. Členstvo v zbore výrazne ovplyvnilo formovanie jej osobnosti.[3] Rodičia ju i jej brata viedli nielen k hudbe, ale aj k štúdiu - vyštudovala filologickú fakultu Ľvovskej národnej univerzity Ivana Franka a brat absolvoval ľvovskú Polytechniku

Debut v televízii a začiatok hudobnej kariéry[upraviť | upraviť zdroj]

Žyva voda[upraviť | upraviť zdroj]

V televíznej speváckej súťaži Hlas Krajiny-2013 väčšinou spievala lemkovské ľudové piesne a postúpila až do semifinále. Vďaka súťaži začala spolupracovať s producentom Sviatoslavom Vakarčukom, zverejnila niekoľko klipov na vlastnú hudbu a texty. 22. septembra 2015 na festivale ГогольFest Chrystyna vydala debutový album "Žyva voda" (Živá voda), založený na ľudových piesňach, a tiež dvoch vlastných skladbách.

Každá ľudová skladba, ktorá bola súčasťou tohto albumu, bola pre mňa v určitom období emočným výbuchom. Väčšinu z nich som spievala v ľudovom súbore "Lemkovyna", ale dlho som mala sen, že dám týmto piesňam nový dych, aby ich mladí ľudia mohli spoznať a spievať.
– Chrystyna Solovijová

Ľubyj druh[upraviť | upraviť zdroj]

26. októbra 2018 vydala Chrystyna nový album s názvom "Ľubyj druh" (Milovaný priateľ), ktorý sa skladal výhradne z autorských piesní, inšpirovaných osobnými príbehmi a spomienkami speváčky. Album obsahuje 11 skladieb, z ktorých tri boli samostatné single, - "Chto, jak ne ty" (Kto, ak ne ty?), "Fortepiano" a "Škidlyva zvyčka" (Zlý zvyk). Autorom textov a hudby v albume bola samotná speváčka. Hudba v piesňach "Škidlyva zvyčka" a "Pro vesnu" (O jari) bola napísaná v spolupráci s jej bratom, Jevhenom Solovij. V tomto albume sa nachádzajú aj piesne z adaptáciami básní iných autorov a ľudovej piesne - "Okean" (Oceán) je preklad a adaptácia básne "memento more" Marii Kevlinovéj, "Stežečka" (Cestička) - básne Ivana Franko "Otse taja stežečka", "Očeńka moji čorni" - ľudová bukovinská pieseň.

"Je pre mňa ťažké definovať žánre mojich piesní. Zdá sa mi však, že je to úplná alternatíva k tradičnej populárnej hudbe na Ukrajine. Trochu sa odvrátila od vedúcej úlohy akustickej gitary v mojej hudbe. V piesňach je teraz viac elektroniky. To dodalo priestor a atmosféru"
– Chrystyna Solovijová

Prvý klip piesne "Trymaj" (Drž) spôsobil obrovský rozmach na internete. Len za niekoľko dní dosiahol výsledok 1 milión pozeraní na YouTube. Druhý klip lemkovskéj piesne "Pod oblačkom" (Pod okienkom) dosiahol 1 mil. pozeraní počas 5 mesiacov od premiéri. Každé hudobné video Solovijovéj získa niekoľko miliónov zobrazení, zatiaľ čo video k piesni "Trymaj" prekročilo 20 miliónov.

Občianske postavenie[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2018 podporila humanistickú iniciatívu UAnimals a objavila sa na červenom koberci národného filmového ocenenia "Zlatý vĺčik" v tričku "Cirkus bez zvierat" a tiež na oficiálnej stránke Facebook apelovala na zakázanie skúšobných staníc.

Pripúšťam, že ešte v minulom roku som ani netušila o existencii týchto strašných zvieracích mučiarní. Není to prekvapujúce, pretože v XXI storočí je ťažké si predstaviť takúto krutosť. Práve teraz desiatky skúšobných staníc naďalej pracujú po celej Ukrajine, kde sú poľovnícke psy vyškolené na sledovanie a zabíjanie zvierat.
– Chrystyna Solovijová

Pripojila sa k akcii na podporu ukrajinského režiséra Oleha Sencova, ktorý bol nelegálne odsúdený v Rusku za obvinenie z terorizmu[4]

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Štúdiové albumy[upraviť | upraviť zdroj]

  • 2015 - Žyva voda/Жива вода (Živá voda)
  • 2018 - Ľubyj druh/Любий друг (Milovaný priateľ)

Single[upraviť | upraviť zdroj]

  • 2016 - Chto, jak ne ty/Хто, як не ти (Kto, ak nie ty?)
  • 2017 - Fortepiano
  • 2018 - Skidlyva zvyčka (Zlý zvyk)

Hudobné videá[upraviť | upraviť zdroj]

Rok Názov skladby Režisér Album Ref.
2015 Trymaj/Тримай (Drž) Maksym Ksionda Žyva voda [2]
2015 Pod oblačkom/Под облачком (Pod oblôčkom) Jana Altuchova Žyva voda [3]
2016 Chto, jak ne ty/Хто, як не ти (Kto, ak nie ty?) Andrij Bojar Ľubyj druh [4]
2017 Fortepiano Hanna Buriačkova Ľubyj druh [5]

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

Rok Cena Nominácia Výkon Poznámka Ref.
2016 YUNA Najlepší videoklip Víťazstvo Тримай [5]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]