Clevelandská dohoda

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 15:27, 4. marec 2006, ktorú vytvoril Matros (diskusia | príspevky)
(rozdiel) ← Staršia verzia | Aktuálna úprava (rozdiel) | Novšia verzia → (rozdiel)

Clevelandská dohoda bola podpísaná v roku 1915, teda v čase keď v Európe prebiehala Prvá svetová vojna a zároveň v Uhorsku prebiehal boj o samostatnosť Slovákov, Čechov a iných národov.

U amerických krajanov postupne začala prevládať mienka, že najoptimálnejšie pre Slovákov bude štátne spojenie s Čechmi. Kým stúpenci unitaristického čechoslovakizmu presadzovali československú jednotu a vybudovanie tzv. Veľkej Čechie, zástupcovia Slovákov v Amerike boli ochotní akceptovať len taký česko-slovenský štát, ktorý bude založený na federatívnom systéme so slovenskou autonómiou.

Po niekoľkomesačnom vyjednávaní bola 22. októbra 1915 v Clevelande podpísaná dohoda medzi Slovenskou ligou a Českým národným združením. Táto dohoda hovorila o spolupráci medzi Čechmi a Slovákmi pri plnení päťbodového programu:

  1. Samostatnosť zemí Českých a Slovenska
  2. Spojenie Českého a Slovenského národa vo federatívnom zväzku s úplnou autonómiou Slovenska (štátna správa, kultúra, financie, jazyk...)
  3. Všeobecné, tajné a priame volebné právo
  4. Forma vlády: personálna únia s demokratickým zriadením (vzorom malo byť Spojené kráľovstvo)
  5. Dohoda môže byť doplnená alebo rozšírená len na základe dohody oboch strán, obe strany si vyhradzujú právo zmeny

V ďalších ustanoveniach dohody sa obe strany, okrem iného, zaväzujú vytvoriť fond, spoločný výbor na vyjednávanie s Juhoslovanmi.