Codemasters

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Codemasters
Právna formadcérska spoločnosť Reliance Entertainment
Odvetvievideo herný priemysel
Založená1986
SídloSoutham, Warwickshire, Anglicko
VedenieRichard Darling, David Darling, Jim Darling, Anil Ambani
Prevádzkový príjem£104,9 mil. (2008)
Člen skupinyReliance Entertainment 60.41%

Codemasters (predtým Code Masters) je britská softvérová spoločnosť, založená v roku 1986 Richardom Darlingom, jeho bratom Davidom Darlingom a ich otcom Jimom Darlingom. Od mája roku 2005 je výkonným riaditeľom Rod Cousens. Vyrába počítačové hry.

Vývoj spoločnosti[upraviť | upraviť kód]

Už od roku 1982 vlastnila Darlingova rodina spoločnosť Galactic Software, ktorá ale nezaznamenala taký úspech ako Codemasters. V úplných začiatkoch po roku 1986 spoločnosť Codemasters vyvíjala hry pre osembitové počítače ZX Spectrum. Jedným z výrobkov Codemasters pre túto platformu bola aj obľúbená séria Dizzy.

Od roku 1992 Darlingovci obmedzili predaj ich lacných hier v prospech drahších, ale tiež kvalitnejších projektov. S vymiznutím trhu hier pre osembitové počítače sa spoločnosť začala sústrediť na hry pre konzoly a tiež 16-bitové počítače. Darlingovci ukončili sériu ich lacných (budgetových) hier Dizzy a zažili úspech zo sériou Micro Machines, ktorej zatiaľ posledný diel, veľmi sa líšiaci od prvého, vyšiel roku 2006, a tiež s tenisovou hrou Pete Sampras Tennis.

Od roku 1997 až do súčasnosti tvoria a vydávajú Codemasters pravidelne na niekoľkých platformách (PC, PlayStation 3 a Xbox 360) ich sériu pretekárskych simulátorov Race Driver, ktorá v súčasnosti s najnovším TOCA Race Driver 3: The Ultimate Racing Simulator má 6 dielov, navyše v lete roku 2008 pribudol ďalší, a to Race Driver: GRID. Ďalším realistickým závodným simulátorom, tentoraz špecializovaným na rally, je séria Colin McRae Rally (6 dielov), najnovším je Colin McRae: DiRT 3, ktorý obsahuje cez milión možných zvukových kombinácií, a tým ponúka najviac zvukov v závodných hrách vôbec. Codemasters boli tiež vydavateľom FPS hry od českej spoločnosti Bohemia Interactive Studio Operation Flashpoint, ale tiež vyvíja FPS, napríklad Turning point: Fall of liberty.

V súčasnosti Codemasters pracujú prevažne na projektoch pre PC a hracie konzoly (PS2...) ako sú napríklad Race Driver: GRID a Operation Flashpoint 2 (ktorý už však nebude kvôli právnym sporom dielom Bohemia Interactive Studio) a pokračovanie úspešnej série Dirt: Showdown.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Codemasters na českej Wikipédii.