ColdFusion

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

ColdFusion je málo známy programovací jazyk, ktorý vyvinula spoločnosť Allaire. Ide o webový programovací jazyk. Pred nedávnom sa na jeho vývoji podieľala spoločnosť Macromedia ktorú neskôr odkúpila spoločnoť Adobe Inc., ktorá sa dnes podieľa na jeho ďalšom vývoji.

ColdFusion poznáme aj pod skratkou CFML, čo znamená ColdFusion Markup Language.

Stránky vytvorené v ColdFusion majú príponu.cfm,.cfml alebo.cfc. ColdFusion je tagový jazyk, to znamená, že všetky jeho príkazy sú písané podobne ako HTML medzi zátvorky < a >. Každá značka v ColdFusion sa začína písmenami cf, tj:<cf...>.

Jedna z veľkých výhod jazyku ColdFusion je, že sa na rozdiel od mnohých programovacích jazykov veľmi ľahko učí a navyše nie je preň dôležité pod akým operačným systémom beží server. ColdFusion býva obvykle na serveroch Microsoft IIS, ale stretnete sa s ním aj na Unixových serveroch Apache. ColdFusion bol aj ocenený vďaka veľmi jednoduchému zaobchádzaniu s ním. Väčšina užívateľov po tom, ako zvládnu ColdFusion, sú schopní vytvoriť webovú aplikáciu v priebehu niekoľkých hodín, a nie dní či mesiacov.

ColdFusion je momentálne vo verzii ColdFusion 12, a je v ponuke u firmy Adobe. Je tam zabudovaný server, vývojové prostredie a plne spolupracuje aj s aplikáciou Adobe Dreamweawer CS3 či staršími verziami.

Výhody:

  • Intuitívny spôsob písania serverových skriptov
  • Rýchle osvojenie príkazov
  • Vynikajúce funkcie a možnosti zo strany serveru
  • Výkon a flexibilita
  • Podpora otvorených štandardov vrátane J2EE a.NET
  • ColdFusion má za sebou NON-STOP podporu a tak je možné ho použiť pre organizácie ako banky, vlády a podobné, kde nie je možné si dovoliť jazyk, ktorý nemá žiadne zázemie ako napríklad PHP

Podporované databázy – ColdFusion dokáže pracovať s týmito databázami:

Ukážka kódu[upraviť | upraviť zdroj]

Tu je pre porovnanie úryvok PHP a ColdFusion kódu, ktorý vykonáva rovnakú funkciu, zobrazuje čas a dátum:

PHP:

Datum: <?=date("Y-m-d");?> 
Cas: <?=date("H:i:s");?>

ColdFusion:

Datum: <cfoutput>#DateFormat(Now(), "dd. mm. yyyy")#</cfoutput>
Cas: <cfoutput>#TimeFormat(Now(), "hh:mm tt")#</cfoutput>

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]