Cutomu Nihei

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Tsutomu Nihei - Lucca Comics & Games 2015

Cutomu Nihei (jap. 弐瓶 勉 Nihei Tsutomu, * 1971) je japonský mangaka, ktorému sa podarilo uspieť aj v USA.

Začiatky[upraviť | upraviť zdroj]

Po tom, čo vyštudoval architektúru sa rozhodol, že skúsi štastie v New Yorku ako architekt. Chvíľu tam pracoval, ale keď zistil ako to tam chodí, vrátil sa späť do Japonska. Tam sa rozhodol stať sa komiksovým tvorcom a nastúpil do redakcie magazínu Afternoon (vydavateľstvo Kódanša). Najprv pracoval ako asistent tvorcu Cutomu Takahašiho, autora mangy Džiraišin. Táto spolupráca veľmi ovplyvnila jeho štýl kreslenia postáv. Neskôr debutoval v Afternoon svojím prvým dielom BLAME!. Cutomu priznáva, že ho ovplyvnil štýl bande dessinée (francúzsky komiksový strip), zatiaľ čo jeho prvá vášeň, architektúra hrá významnú rolu pri vytváraní pozadí.

Práce[upraviť | upraviť zdroj]

  • BLAME!

(ブラム!) Debutová manga a zároveň jeho najúspešnejšia práca. BLAME! má 10 dielov. Je to o osamelej postave menom Killy, ktorá putuje zdanlivo nekonečnými chodbami štruktúry a hľadá človeka, ktorý by mal čistý Terminálový gén, ktorý umožňuje prístup do virtuálneho priestoru nazývaný Net Sphere. Počas svojho putovania stretne vedkyňu Cibo, ktorá sa k nemu pridá a pomôže mu s jeho pátraním. Atmosféra je tu veľmi temná, až depresívna.

  • Noise

(ノイズ) Noise je manga, ktorá sa odohráva chronologicky ešte pred BLAME!-om. Táto manga bola však vydaná až po prvých dieloch BLAME!.

  • BLAME! Academy

Kratšia paródia na mangu BLAME!, kde sú všetky postavy zasadené do nezvyklej role študentov a učiteľov.

  • Biomega

(バイオメガ) Zjavne sa celý príbeh odohráva v rovnakom svete ako BLAME!. Avšak tento projekt je zrušený.

  • Net Sphere Engineer

Príbeh sa zjavne odohráva v rovnakom svete ako BLAME! nejaký čas po skončení série BLAME!

  • Wolverine: Snikt!

Tsutomu dostal ponuku od C.B. Cabulski, aby spravil nejaký príbeh z prostredia X-Menov a ako fanúšik postavy Wolverine skočil hneď po tejto šanci a vytvoril tuto plne farebnú mangu pre Marvel.