Démétrios I. (Macedónia)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
mince s vyobrazením Démétriosa

Démétrios I. alebo Démétrios Poliorkétes alebo Démétrios Poliorkétés († 283 pred Kr.) bol macedónsky veliteľ a panovník.

Svoje prímeno Poliorkétés (= Obliehateľ miest) dostal za vývoj obliehacích techník pri dobýjaní mesta Salamíny na ostrove Cyprus. Nazývali ho tiež Megas (= Veľký). So svojím otcom Antigonom Jednookým (Monofthalmos) bojoval po smrti Alexandra Veľkého počas vojen diadochov o vládu v Macedónii. V roku 307 sa spolu zmocnili Atén a uctievali ich tu ako Bohov Záchrancov (Theoi Soteres). V roku 306 zvíťazili v námornej bitke pri cyperskej Salamíne a v roku 305 obaja prijali kráľovský titul. V roku 305/304 obliehal Rodos, pričom si dal vybudovať obrovské obliehacie stroje, ale jeho pokus skončil neústupne a Roďania zo strojov postavili sochu boha Hélia.

V roku 303 sa mu podarilo vytlačiť dovtedajšieho vládcu Kassandra z Grécka a obnovil všegrécky spolok. V roku 301 jeho otec Antigonos zahynul v bitke pri Ipse, Démétrios však opäť ovládol Atény a Boiótiu. V rokoch 293 – 287 bol kráľom Macedónie a Tesálie. V roku 287 vtrhli do Macedónie Lysimachos a epirský kráľ Pyrrhos, vojsko zradilo Démétria a ten sa dostal do Seleukovho zajatia, kde v roku 283 pred Kr. zomrel.

Jeho životopis napísal grécky spisovateľ Ploutarchos, pričom ho porovnáva s rímskym politikom Markom Antoniom.