Preskočiť na obsah

Dům U Černé Matky Boží

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Dům U Černé Matky Boží

Dům U Černé Matky Boží je vrcholné dielo českej kubistickej architektúry. Bol postavený v rokoch 19111912 podľa návrhu českého architekta Josefa Gočára.

Dom sa nachádza v pražskom Starom Meste medzi Celetnou ulicou a Ovocným trhom. Názov pochádza od barokovej sošky, ktorá je umiestnená na jeho nároží. Dnes je v ňom umiestnené múzeum českého kubizmu Národní galerie.

Výstavba[upraviť | upraviť zdroj]

Dům U Černé Matky Boží stojí na mieste pôvodného barokového domu rytierov Granovských, po ktorom prevzal jeho názov.[1] Pôvodne ho postavili ako obchodný dom na základe požiadaviek obchodníka Františka Herbsta. Zaujímavosťou je, že pôvodný Gočárov návrh domu nespĺňal požiadavky posudzovateľa stavby (pražského magistrátu) na dokonalý súlad s historickým prostredím. Gočár na to reagoval tak, že dom doplnil o ďalšie kubistické prvky – napr. viac kubistický vchod alebo balkónové zábradlie.

V suteréne bola pôvodne vináreň, na prvom poschodí kaviareň a na druhom obchody s textilom.[2] Tretie poschodie bolo určené pre kancelárie a štvrté pre byty. Kubisticky bol zariadený aj interiér, vrátane nábytku a ostatných detailov.

V roku 2010 bol dom zaradený na zoznam národných kultúrnych pamiatok.[3]

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Baroková soška Čiernej Matky Božej na priečelí

Pôvodná kaviareň zanikla už v 20. rokoch 20. storočia, údajne pre nemodernosť kubistického štýlu a na jej mieste vznikli kancelárie.[4] Tento trend pokračoval aj neskôr a bol zavŕšený v 50. rokoch, kedy celý dom využíval pre svoju kancelársku činnosť podnik Výstavníctvo.[2]

Rekonštrukcia[upraviť | upraviť zdroj]

Na začiatku 90. rokov bol dom zrekonštruovaný podľa projektu Karla Pragera, bol uvedený do pôvodného stavu, boli odstránené staré nátery a bola dostavaná aj časť presklenej strechy v súlade s pôvodným Gočárovým návrhom, ktorý nebol pôvodne realizovaný.[2] 18. októbra 1994 bol dom slávnostne otvorený za účasti prezidenta Václava Havla. Bolo v ňom umiestnené České múzeum výtvarného umenia; v časti domu bola aj stála výstava českého kubizmu. Neskôr (v roku 2000) sa na roh domu dostala aj polychrómovaná rezaná kópia pôvodnej sošky čiernej Madony.[2]

Múzeum tu skončilo svoju činnosť v roku 2002, ale výstava českého kubizmu bola obnovená v roku 2003 pod hlavičkou Národní galerie. V roku 2005 bola v prvom poschodí znovu otvorená kaviareň Grand Café Orient.

Ručenie[upraviť | upraviť zdroj]

Na začiatku 90. rokov 20. storočia Ministerstvo kultúry dom poskytlo ako záruku na cca 300 miliónový úver pre rozbehnutie lotériovej hry Česká lotynka. Keď projekt Lotynky skrachoval, hrozilo, že štát o vzácnu pamiatku príde, lebo bude poskytnutá banke ako splátka za nepokrytý úver zo skrachovanej lotériovej hry. Štátny fond kultúry si potom rýchlo vzal od Komerční banky pôžičku na splátky úveru.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Muzeum ćeského kubismu [online]. Národní galerie v Praze, [cit. 2008-11-11]. Kapitola Historie. Dostupné online. Archivované 2008-10-02 z originálu.
  2. a b c d Památky [online]. Pražská informační služba, 2008, [cit. 2008-11-11]. Kapitola Dům U Černé Matky Boží. Dostupné online.
  3. Vláda schválila 38 nových památek
  4. Historie [online]. Grand cafe Orient, [cit. 2008-11-11]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Dům U Černé Matky Boží na českej Wikipédii.