Džersej

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Single jersey na vrchné ošatenie
Schéma záťažnej väzby milano-rib

Džersej (kodifikovaný tvar; do 80. rokov bol kodifikovaný tvar: jersey; iné názvy: jersej [vyslov: džersej], džerzej; nesprávne (bohemizmus): žerzej[1]) je všeobecné označenie ľahkých až stredne ťažkých pletenín. Výrobky majú mäkký omak, dobre splývajú, sú nekrčivé, mierne roztiažne a elastické. Povrch je hladký alebo ľahko členitý.

Podľa niektorých definícií ide výhradne o záťažné pleteniny s tzv. džersejovou úpravou (valchovanie na účely zníženia elasticity, aby tovar bol vhodnejší na vrchné ošatenie). Názov sa používa ale aj pre osnovné pleteniny, ktoré sa podobajú tkaninám z vlnených alebo viskózových priadzí. V staršej českej odbornej literatúre (napr. Tkalcovská příručka z roku 1980) sa džersej opisuje ako krepová pletenina alebo tkanina, kým v anglických prameňoch sa nájdu celkom odlišné verzie úpravy tejto textílie (zvláštne farbivo, impregnácia olejom atď.).

Obyčajne sa rozoznáva jednoduchý a dvojitý džersej, pre ktoré sa v slovenčine používa často anglické označenie single a double jersey.

Etymológia[upraviť | upraviť zdroj]

Názov pochádza od ostrova Jersey, kde rybári nosili vesty s hladkým povrchom pletené z hrubej vlny.

Single jersey[upraviť | upraviť zdroj]

Single jersey je obchodné označenie záťažných pletenín v jednolícnej väzbe. Úplety sú v porovnaní s double jersey menej rozťažné, používajú sa na spodnú a posteľnú bielizeň a ľahké vrchné ošatenie.

Double jersey[upraviť | upraviť zdroj]

Double jersey je súhrnný pojem pre dvojvrstvové záťažné pleteniny, ktorých základom je obojlícna alebo interloková väzba. Vzniká spletením jednolícnych riadkov, sčasti s podloženými alebo chytovými kľučkami. Pletací stroj musí byť vybavený dvoma ihlovými lôžkami. Napríklad väzba milano-rib (nákres vpravo) sa tvorí v troch riadkoch. V prvom riadku pletú spolu ihly oboch lôžok dohromady, v druhom riadku pracuje len predné lôžko a v treťom sú v činnosti len ihly zadného lôžka. Na oboch stranách tovaru je vidieť ľahké rebrovanie (vzniknuté v 2. a 3. riadku pleteniny). Iné džersejové pleteniny, ak nie sú žakárovo vzorované, majú málo členitý povrch, dobre splývajú a neskrúcajú sa. Vyrába sa spravidla na okrúhlych strojoch s oihlením jemnejším než E 10 (najmenej 4 ihly na cm). K známym druhom patrí napr. bourret, overnit, milano a farebné žakárové vzory. Používajú sa najčastejšie na vrchné ošatenie a spodnú bielizeň.

Tkaný džersej[upraviť | upraviť zdroj]

Tkaný džersej (nazývaný aj crépe jersey) sa vyrába väčšinou z gréžového hodvábu s vysokým zákrutom v panamovej väzbe, útok sa zatkáva striedavo: 2 nite s pravým zákrutom a 2 nite doľava točené. Je to tkanina s mäkkým omakom, podobná crépe romain, používa sa na šaty a bundy.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. O tvaroch slova pozri aj Slovenská reč, č. 4, 1989 [1]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Džersej

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Žerzej na českej Wikipédii.