DNA ligáza

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Umelecká predstava DNA ligázy pri oprave vlákna DNA

DNA ligáza je enzým zo skupiny ligáz, ktorý sa zúčastňuje replikácie DNA (spojovania Okazakiho fragmentov), crossing-overu a opravy DNA.[1]

Klasifikácia[upraviť | upraviť zdroj]

Existuje viacero druhov DNA ligáz, a to vo všetkých doménach života. Ako kofaktor využívajú bakteriálne DNA ligázy buď NAD+ alebo ATP. Vírusové, archebekteriálne a eukaryotické DNA ligázy využívajú, až na malé výnimky, ATP.[1] U živočíchov sú prítomné tieto DNA ligázy:

Nesprávna funkcia DNA ligáz môže viesť k prepuknutiu Bloomovho syndrómu alebo akútnej lymfoblastickej leukémie.

Využitie vo výskume[upraviť | upraviť zdroj]

Izolovaných už bolo veľa DNA ligáz a dnes sú neodmysliteľnou súčasťou v oblasti génového inžinierstva. Najčastejšie používaným enzýmom z tejto skupiny je T4 DNA ligáza, ktorá bola získaná z buniek E.coli infikovaných fágom T4. Optimum má síce pri 37 °C, ale najlepšie výsledky sa dosahujú pri teplotách okolo 4 – 16 °C, kedy je obmedzený tepelný pohyb molekúl DNA. Používa sa zväčša na prepojenie tzv. lepivých koncov.[3]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b LENNARZ, W.J:; LANE, M.D.. ENCYCLOPEDIA OF BIOLOGICAL CHEMISTRY, FOUR-VOLUME SET, 1-4. [s.l.] : [s.n.]. Kapitola DNA Ligases: Mechanism and Function.
  2. RÉDEI, George P.. Encyclopedia of Genetics, Genomics, Proteomics, and Informatics. [s.l.] : Springer, 2008. ISBN 978-1-4020-6753-2.
  3. NICHOLL, Desmond S.T.. An Introduction to Genetic Engineering. [s.l.] : Cambridge University Press, 2008.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]