DNA ligáza

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Umelecká predstava DNA ligázy pri oprave vlákna DNA

DNA ligáza je enzým zo skupiny ligáz, ktorý sa zúčastňuje replikácie DNA (spojovania Okazakiho fragmentov), crossing-overu a opravy DNA.[1]

Klasifikácia[upraviť | upraviť zdroj]

Poznáme viacero rôznych DNA ligáz, a to vo všetkých doménach (nadríšach) života. Ako kofaktor využívajú bakteriálne DNA ligázy buď NAD alebo ATP. Vírusové, archebekteriálne a eukaryotické DNA ligázy využívajú, až na malé výnimky, ATP.[1]. U živočíchov poznáme tieto DNA ligázy:

Zlá funkcia DNA ligáz môže viesť k prepuknutiu Bloomovho syndrómu alebo k akútnej lymfoblastickej leukémie

Využitie vo výskume[upraviť | upraviť zdroj]

Izolovaných už bolo veľa DNA ligáz a dnes sú neodmysliteľnou súčasťou v oblasti génového inžinierstva. Najčastejšie používaným enzýmom z tejto skupiny je T4 DNA ligáza, ktorá bola získaná z buniek E.coli infikovaných fágom T4. Optimum má síce pri 37 °C, ale najlepšie výsledky sa dosahujú pri teplotách okolo 4 – 16 °C, kedy je obmedzený tepelný pohyb molekúl DNA. Vedci ju používajú zväčša na prepojenie tzv. kohéznych koncov.[3]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b LENNARZ, W.J:; LANE, M.D.. ENCYCLOPEDIA OF BIOLOGICAL CHEMISTRY, FOUR-VOLUME SET, 1-4. [s.l.] : [s.n.]. Kapitola DNA Ligases: Mechanism and Function.
  2. a b RÉDEI, George P.. Encyclopedia of Genetics, Genomics, Proteomics, and Informatics. [s.l.] : Springer, 2008. ISBN 978-1-4020-6753-2.
  3. NICHOLL, Desmond S.T.. An Introduction to Genetic Engineering. [s.l.] : Cambridge University Press, 2008.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]