DVONN

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
DVONN

DVONN
Základné informácie
AutorKris Burm
VydavateľSMART
Počet hráčov2
Vekový rozsah8 a viac
Rok vydania2001
DVONN

DVONN je abstraktná dosková hra pre dvoch hráčov, ktorú v roku 2001 vymyslel belgičan Kris Burm ako štvrtú hru GIPF projektu. DVONN vyhral cenu International Gamers Award v roku 2002 a v roku 2003 získal ocenenie Game of the Year Award udelované magazínom Games.

Pravidlá[upraviť | upraviť zdroj]

DVONN sa hrá na hracej doske so 49 hexagonálnymi políčkami, umiestnenými v piatich radách. Každý z hráčov má 23 kameňov, pričom jeden má kamene čiernej farby a druhý ma kamene bielej farby. Okrem toho sa v hre nachádzajú tri neutrálne DVONN-kamene červenej farby.

Hra sa skladá z dvoch fáz:

  • pokladanie kameňov
  • presúvanie kameňov

Pokladanie kameňov[upraviť | upraviť zdroj]

Hráči striedavo pokladajú svoje kamene na voľné polia hracej dosky. Ako prvý položí kameň biely hráč, pričom najskôr hráči položia DVONN-kamene a až potom kamene svojej farby. Položením všetkých kameňov, sa zaplnia všetky hracie polia dosky. Ako posledný položí svoj kameň biely hráč.

Presúvanie kameňov[upraviť | upraviť zdroj]

Hráči sa striedajú v presúvaní kameňov. Ako prvý je na ťahu biely. Hráč presunie jeden svoj kameň alebo stĺpec kameňov v priamom smere práve o toľko polí, koľko kameňov je v stĺpci (aj jeden kameň je považovaný za stĺpec). Preskakované polia môžu byť obsadené aj voľné, ale cieľové pole musí byť obsadené. Stĺpec, ktorý bol presunutý sa položí na vrch stĺpca na cieľovom poli.

Je zakázané presúvať kameň alebo stĺpec, ktorý je zo 6 strán obklopený kameňmi alebo stĺpcami. Z toho vyplýva, že v prvom ťahu je možné presunúť len kameň na okraji hracej dosky.

Stĺpec kameňov patrí tomu hráčovi, ktorého kameň sa nachádza na vrchole stĺpca. DVONN-kamene nepatria nikomu a nie je možné ich presúvať. Je ale možné presunúť iný kameň alebo stĺpec na DVONN-kameň a tiež je možné presunúť stĺpec, v ktorom sa DVONN-kameň nachádza. Z toho vyplýva, že DVONN-kameň sa nikdy nedostane na vrchol stĺpca.

Ak vznikne na hracej doske izolovaná skupina kameňov alebo stĺpcov, ktoré neobsahujú ani jeden DVONN-kameň, potom sú tieto kamene okamžite odstránené z hry.

Ťahy v hre sú povinné. Pokiaľ hráč nemôže vykonať ťah, ťahá opäť súper.

Cieľ hry[upraviť | upraviť zdroj]

Hra končí vtedy, keď ani jeden z hráčov nemôže vykonať ťah. Víťazom je hráč s najvyšším stĺpcom. V prípade rovnakých stĺpcov u oboch hráčov, končí hra remízou.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]