Damn Small Linux

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Damn Small Linux alebo DSL je slobodný operačný systém pre osobné počítače architektúry x86. Bol dizajnovaný tak, aby mal nízke hardvérové nároky a pracoval aj na starších počítačoch. DSL je Live distribúcia o veľkosti 50 megabajtov. Vznikol z pokusu zistiť, koľko softvéru sa zmestí do tak malého priestoru. Je možné ho nainštalovať na CD disky, USB disky, pamäťové karty a obdobné médiá.

DSL má zabudované skripty na download a inštaláciu aplikácií, Advanced Packaging Tool. Pomocou neho je možné jednoducho inštalovať balíky z 'Woody' repozitárov pre Debian. DSL taktiež umožňuje inštalovať aplikácie pomocou MyDSL systému – týmto aplikáciám sa hovorí „extensions“ (rozšírenia).

História[upraviť | upraviť zdroj]

Projekt bol začatý a spočiatku udržovaný Johnom Andrewsom. V komunite teraz je aj Robert Shingledecker, ktorý vytvoril MyDSL systém, ovládací panel, a iné komponenty.

Je založený na distribúcii Debian.

Systémové požiadavky[upraviť | upraviť zdroj]

DSL podporuje iba PC s architektúrou x86. Minimálne požiadavky zahŕňajú Intel 486 procesor a 8 MB RAM pamäte. Pre použitie viacerých rozšírení, programov, alebo OpenOffice.org suity je ale nutný vyšší výkon. Pre svoje nízke nároky je používaný vo virtuálnych strojoch.

Bootovacie voľby[upraviť | upraviť zdroj]

Bootovacie voľby sú tiež nazývané „cheat codes“. Zadaním cheatov pri boote je možné nabootovať do špeciálnych módov (bezpečný boot, atp.), alebo zmeniť predvolené nastavenia. Ak nie sú zadané žiadne, DSL nabootuje s predvolenými nastaveniami. Tieto kódy ovplyvňujú mnohé nastavenia hardvéru a jeho auto-detekcie. Viaceré tiež ovplyvňujú GUI. Zoznam cheat kódov je možné nájsť pri boote, alebo na DSL Wiki.

Systém MyDSL[upraviť | upraviť zdroj]

MyDSL systém je spravovaný prevažne Robertom Shingledeckerom. Je rozdelený do dvoch oblastí – normálna a testovacia. V normálnej časti sú otestované, stabilné aplikácie. sú rozdelené do rôznych kategórií podľa zamerania. Testovacia časť je pre nové rozšírenia, ktoré by síce mali fungovať ale neboli dostatočne otestované, a teda môžu obsahovať rôzne bugy.

Verzie a porty[upraviť | upraviť zdroj]

Štandardná verzia DSL je Live CD. Dostupné sú aj iné verzie:

  • 'Frugal' inštalácia: DSL's 'cloop' image je na disk nainštalovaný ako jediný súbor. Táto verzia je pravdepodobne bezpečnejšia a spoľahlivejšia než štandardná inštalácia na pevný disk, pretože cloop image nemôže byť priamo modifikovaný – všetky zmeny sú uložené len v pamäti a odstránené pri reboote.
  • 'dsl-version-embedded.zip': Obsahuje QEMU na spúšťanie DSL pod Windows alebo Linux-om.
  • 'dsl-version-syslinux.iso': Bootuje použitím syslinux floppy image emulácie, namiesto isolinuxu. Určené pre veľmi staré PC, ktoré nemôžu nabootovať z isolinuxu.
  • 'dsl-version-vmx.zip': Virtuálny stroj, ktorý môže byť spustený pod VMware Workstation alebo VMWare Playerom.
  • DSL-N: Väčšia verzia DSL, ktorá prekračuje 50 MB limit. Nie je aktívne udržovaná.

Na počítačoch, ktoré nedokážu bootovať z CD nosičov, je možné použiť floppy image ('bootfloppy.img', 'bootfloppy-grub.img', 'bootfloppy-usb.img', alebo 'pcmciabootfloppy.img'). Z floppy disku je do pamäte načítaný kernel, ktorý následne spustí DSL z CD alebo USB jednotky. ns DSL from the CD or USB drive.

DSL bol portovaný pre videohernú konzolu XBox pod menom X-DSL. Vyžaduje modifikovaný XBox. Je spustiteľný ako Live CD, alebo inštalovateľný priamo na pevný disk XBoxu. X-DSL používa Fluxbox, s programami pre e-mail, prehliadanie webu, prácu s textom a prehrávanie hudby. Môže byť rozšírený doplnkami stiahnutými z rovnakého MyDSL serveru ako DSL.

Live USB[upraviť | upraviť zdroj]

Live USB môže byť vytvorené manuálne, alebo pomocou aplikácie UNetbootin.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]