Dan Blackburn

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Daniel Blackburn

Štátna príslušnosť Kanada Kanada
Narodenie 20. máj 1983 (41 rokov),
Montreal, Quebec, Kanada
Pozícia brankár
Lapačka ľavá ruka
Bývalé tímy New York Rangers
Hartford Wolf Pack
Kootenay Ice
Victoria Salmon Kings
NHL draft 1. kolo, 10. celkovo, 2001,
New York Rangers
Aktívna činnosť 2001 – 2005

Dan Blackburn (* 20. máj 1983, Montreal, Kanada) je bývalý kanadský hokejový brankár, ktorý sa preslávil najmä v tíme New York Rangers v NHL. V roku 2000 bol vyhlásený za najlepšieho nováčika CHL, v roku 2001 za najlepšieho brankára WHL a v roku 2002 za najlepšieho nováčika v bránkovisku v NHL.

V roku 2004 utrpel zranenie ľavej ruky v oblasti nervu, čo zapríčinilo jej úplnú nehybnosť. Kariéru ukončil v roku 2005.[1]

Klubová kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

WHL[upraviť | upraviť zdroj]

Daniel Blackburn patril na prelome tisícročí k najväčším talentom kanadského mládežníckeho hokeja. Najviac sa zaskvel v kanadskej juniorskej súťaži Western Hockey League, keď v dvoch sezónach v drese Kootenay Ice získal ocenenie najlepšieho nováčika a následne aj najlepšieho brankára. Jeho prínos pre tím bol najmä v Play-off, keď si v 32 zápasoch vyraďovacích bojov dokázal udržať 93,7% úspešnosť zákrokov a priemer inkasovaného gólu na zápas 2,00.

V drafte v roku 2001 sa po Pascalovi Leclairovi stal druhým najvyššie zvoleným brankárom toho ročníku. Z 10. miesta si ho v 1. kole vybrali New York Rangers.

New York Rangers[upraviť | upraviť zdroj]

Bránkovisko Rangers zažívalo v roku 2001 krízu. Medzi sezónami 2000/01 a 2001/02 ukončili kariéru obaja náhradníci dlhoročnej brankárske jednotky tímu, Mika RichteraKirk McLean a Guy Hebert a v tíme tak bola potrebná nová brankárska jednotka. Práve toto miesto mal zaplniť Dan Blackburn.

Takmer bez pobytu v American Hockey League sa Blackburn prakticky okamžite premiestnil do základnej zostavy Rangers už vo svojej prvej profesionálnej sezóne. Predstavil sa v 31 zápasoch, v ktorých si pripísal 89,8% úspešnosť a 3,32 priemer inkasovaných gólov na zápas.

Už v sezóne 2002/03 bol Blackburn postavený do pozície jednotky tímu. Zvýšená záťaž však vyvolala prepad jeho výkonnosti a do tímu bol privedený skúsený Mike Dunham, ktorý oproti Blackburnovi exceloval. Sezónu tak Blackburn ukončil po 32 zápasoch, v ktorých si udržal podpriemernú 89% úspešnosť zákrokov.

V rámci tréningových kempov, ktoré prebiehali pred začiatkom sezóny 2003/04 Blackburn utrpel zranenie ľavej ruky v oblasti nervu, kvôli ktorému sa nepredstavil ani v jednom zápase. Po dvoch sezónach NHL sa tak Blackburnova kariéra rýchlejšie skončila, ako začala.

Pokus o návrat[upraviť | upraviť zdroj]

Počas „lockoutovej“ sezóny 2004/05 sa Blackburn pokúšal o návrat do profesionálneho hokeja v drese Victoria Salmon Kings v ECHL. Keďže zranenie mu znehybnilo ľavú ruku, namiesto konvenčného rozloženia vyrážačky a lapačky začal používať dve vyrážačky. Po 12 zápasoch, v ktorých si pripísal 89,2% úspešnosť zákrokov sa však rozhodol ukončiť profesionálnu hokejovú kariéru zo zdravotných dôvodov.

31. decembra 2011 sa zúčastnil spomienkového zápasu „Winter Classic Alumni Game“, kde sa predstavili legendy tímov New York Rangers a Philadelphia Flyers.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Dan Blackburn at eliteprospects.com [online]. www.eliteprospects.com, [cit. 2022-06-08]. Dostupné online. (po anglicky)