David Fiodorovič Ojstrach

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 22:16, 4. máj 2008, ktorú vytvoril Loveless (diskusia | príspevky) (robot Zmenil: es:David Óistraj)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
David Fiodorovič Ojstrach
David Oistrakh 2006.jpg
Narodenie30. september 1908
Odesa
Úmrtie24. október 1974
Amsterdam
Odkazy
Webstránkaoistrakh.com
CommonsSpolupracuj na Commons David Fiodorovič Ojstrach

David Fiodorovič Ojstrach (v ruštine Давид Фёдорович Ойстрах; * 30. september 1908, Odesa, † 24. október 1974, Amsterdam), na západe písaný ako Oistrakh (prípadne Oistrach), bol svetoznámy ruský huslista židovského pôvodu.

Životopis

Narodil sa ako David Kolker. Jeho matka, Isabella Stepanovna Kolker si neskôr vzala Fjodora Davidoviča Ojstracha a David prevzal meno po otčimovi.

Na husle začal hrať v piatich - šiestich rokov v Odese, ktorá v tom čase patrila Rusku v triede prof. Piotra Solomonoviča Stolijarského. Ako 15-ročný bol prijatý na konzervatórium, kde pokračoval v ďalej v štúdiu u prof. Piotra Solomonoviča Stolijarského. Na konzervatóriu v školskom orchestri začal zbierať prvé skúsenosti. Najprv ako violista, neskôr ako koncertný majster a sólista. Po druhej svetovej vojne patril David Ojstrach popri klaviristovi Sviatoslavovi Richterovi a violončelistovi Mstislavovi Rostropovičovi k najznámejším interpretom zo Sovietského zväzu. Do dnešného dňa patria mnohé nahrávky Davida Ojstracha medzi najobľúbenejšie interpretácie husľovej hry.

Koncertná činnosť

Od roku 1920 začal David Ojstrach pravidelne koncertovať ako sólista po celom bývalom ZSSR vo vypredaných koncertných sálach. Od roku 1928 začal koncertovať aj v zahraničí vo východnej Európe. Veľmi často aj v bývalej ČSR. V roku 1934 sa stal docentom na Moskovskom konzervatóriu. Až v roku 1953 povolili úrady bývalej ZSSR Davidovi Ojstrachovi koncertovať v zahraničí západnej Európe. Prvý koncert odohral v Paríži. Od roku 1954 koncertoval po celom svete od newyorkskej Carnegie Hall cez všetky najväčšie koncertné sály sveta. Okrem týchto koncertov koncertoval po celej ZSSR, kde odohral ročne vyše 100 koncertov a vyučoval naďalej na Moskovskom konzervatóriu. Počas svojho života odohral premiéry husľových koncertov, ktoré z veľkej časti boli venované jemu. Ku koncu svojho života sa stále častejšie vystupoval aj ako dirigent.

Nahrávky

Interpretácia Davida Ojstracha je zaznamenaná na nespočetnom množstve digitálnych nahrávok. Zoznam k nahliadnutiu tu: [1]

Husľové skladby venované Davidovi Ojstrachovi

Ceny a vyznamenania

  • 1930: Prvá cena na ukrajinskej súťaži
  • 1935: Prvá cena na husľovej súťaži Sovjetského zväzu
  • 1935: Druhá cena na Wieniawského-súťaži vo Waršave (1. cena: Ginette Neveu)
  • 1937: Prvá cena na súťaži E. Ysaye v Brüsseli dnes "Concours international Reine Elisabeth"

Nástroj

David Ojstrach hral od roku 1953 na husle "Conte de Fontana" od majstra husliara Antonia Stradivariho, ktoré vymenil asi o osem rokov neskôr za „Marsick“ taktiež za nástroj od Antonia Stradivariho z roku 1705. Na tomto nástroji hral až do svojej smrti. Zomrel 24. októbra 1974 počas jedného koncerného turné v Amsterdame.

Rodina

  • Matka: Isabella Stepanovskaja Kolker, bola opernou speváčkou.
  • Otec: David Kolker
  • otčim: Fiodor Davidovič Ojstrach, bol husľovým amatérom.
  • 1930 sa oženil s koncertnou klaviristkou Tamarou Rotarevovou
  • 1931 sa narodil jeho syn Igor Oistrach, taktiež svetový huslista, ktorého žiačkou je aj popredná slovenská sólistka Jela Špitková.
  • Valery Oistrach patrí k tretej generácii huslistov v rodine Oistrachovcov

Iné projekty

Zdroj