Dedičstvo v Pekle

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dedičstvo v Pekle

Autor Květoslav Matějka
Pôvodný jazyk český
Krajina vydania Československo
Nakladateľstvo originálneho vydania Naše vojsko, n.p.
Dátum 1. vydania originálu 1982
Ilustrátor originálneho vydania Jiřina Palková
Slovenské vydania knihy

Dedičstvo v Pekle je krátky kriminálny príbeh Květoslava Matějku, ktorý vyšiel vo vydavateľstve Naše vojsko, v edícii Magnet.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Príbeh sa odohráva na viacerých miestach súčasne jedna perspektíva zobrazuje udalosti v Pullach im Isartal, ďalšia v Prahe a neskôr sa príbeh prenesie do Libereckého kraja do okolia obce Lázně Libverda.

Po nečakanom násilnom usmrtení nenápadnej staršej ženy, miestneho príjmateľa a vyhodnocovateľa informácií pre nemeckú tajnú službu Bundesnachrichtendienst tzv. rezidenta, jedným agentom z lokálnej siete, generál nemeckej tajnej služby, ktorému okolnosti odmlčania rezidenta nie sú známe, nariadi vyšetrenie udalostí a prípadné nahradenie rezidenta. Predtým je potrebné získať dvojča - železnú schránku s dôležitým obsahom, ktorú rezident uschoval. Redaktor, ktorý je rezidentovým dedičom chalupy v prírodnom parku Peklo pri obci Lázně Libverda, je zamotaný do sledu neočakávaných udalostí, spojených so snahou nemeckej tajnej služby získať schránku ukrytú v pivnici. Budovu v noci navštívi neznámy návštevník a neskôr do nej násilne vniknú. Súčasne Národná bezpečnosť odhalí odmlčanie sa rezidenta a šikovnou prácou v akcii "Nemý" vypátra súvislosti a podozrivé zahraničné osoby v Libereckom kraji. Začnú sledovať redaktorovu chalupu a sledované osoby ich dovedú k tzv. mŕtvym schránkam (úložný priestor na výmenu informácií) a tým sa podarí odhaliť štruktúru organizačnej bunky nemeckej tajnej služby na území ČSSR. Dôležitá schránka uschovaná v komíne chalupy v Pekle skončí v rukách Národnej bezpečnosti.