Digitálne hodinky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Digitálne hodinky Casio

Digitálne hodinky sú jedným z druhov náramkových hodiniek a primárne slúžia na zobrazovanie času. Na rozdiel od analógových hodiniek, ktoré zobrazujú čas prostredníctvom ručičkových ukazovateľov, zobrazujú presný čas prostredníctvom vstavaného LCD displeja. Zvyčajne sú poháňané batériovým pohonom (Quartz) a okrem ich primárnej funkcie, ktorou je zobrazovanie času, majú digitálne hodinky množstvo ďalších funkcií. Sem môžeme zaradiť napríklad stopky, digitálny ukazovateľ dátumu, budík, alebo kompas a podsvietenie displeja, prostredníctvom LED žiarovky.

Princíp fungovania[upraviť | upraviť zdroj]

Na rozdiel od analógových (klasických hodiniek s ukazovateľmi), zobrazujú digitálne hodinky údaje na digitálnom displeji. Čas je zobrazený prostredníctvom čísel, rovnako ako na digitálnych kalkulačkách a ďalších zariadeniach vybavených digitálnym displejom. Čísla sú vyobrazené prostredníctvom tzv. sedem segmentového displeja (SMD 7).

História[upraviť | upraviť zdroj]

Za historicky prvé hodinky, ktoré zobrazovali čas digitálne a nie prostredníctvom analógového ukazovateľa, môžeme považovať prototyp hodiniek Pulsar P1 z roku 1970. Podľa slov samotného riaditeľa divízie Pulsar spoločnosti Hamilton Watch Company, ktorá tieto hodinky vyvinula, bol inšpiráciou k ich vzniku známy sci-fi film od Stanleyho Kubricka - 2001: Vesmírna odysea.

  • V roku 1973 vyvinula japonská spoločnosť Seiko prvé hodinky s digitálnym displejom so šiestimi číslami a v roku 1974 zahájila firma Casio výrobu svojich digitálnych hodiniek pod označením CASIOTRON.
  • 1976 – Hamilton Pulsar Calculator Watch - prototyp hodiniek s digitálnym displejom a kalkulačkou
  • 1980 – Casio Game-10 - hodinky umožňovali hrať jednoduché hry na displeji
  • 1980 – Casio C-80 Calculator Watch - prvé hodinky od Casio so zabudovanou kalkulačkou
  • 1982 – Seiko TV Watch - hodinky, ktoré umožňovali priamo na displeji sledovať televízne prenosy
  • 1994 –  Timex Data Link 150 - hodinky, ktoré umožňovali prenos dát
  • 2002 – Casio Wrist Camera - prvé hodinky so zabudovanou kamerou
  • 2010 – Seiko E-Ink Watch - prvé hodinky s tzv. „e-ink“ displejom
  • 2015 – Apple Watch Series 1 - prvé moderné smart hodinky od značky Apple

Nevýhody[upraviť | upraviť zdroj]

Za najväčšiu nevýhodu hodiniek s LCD displejom sa všeobecne považuje ich horšia viditeľnosť na slnečnom svetle. LCD displej je taktiež známy tým, že polarizuje svetlo. Ak má ich nositeľ na tvári napríklad polarizačné okuliare, môže mať taktiež problém s dobrou viditeľnosťou údajov na takomto displeji.

Súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

V súčasnosti patrí k popredným predstaviteľom digitálnych hodiniek japonský výrobca, značka Casio. Táto značka hodiniek je známa okrem iného výrobou odolných hodiniek Casio G-Shock, ktoré patria k známym edíciám digitálnych hodiniek. Okrem tejto modelovej rady produkuje výrobca aj retro digitálne hodinky Casio Vintage, ale aj hodinky z kolekcií Wave Ceptor, alebo Youth.

Do popredia sa v súčasnosti dostávajú aj inteligentné hodinky, ktoré sa zvyčajne označujú anglickým názvom „smart watches“ - smart hodinky. Tento typ digitálnych hodiniek poskytuje svojmu užívateľovi nielen prehľad o aktuálnom čase, ale aj pokročilé funkcie ako merač spálených kalórií, prepojenie so smartfónom cez technológiu Bluetooth, prijímanie textových správ a pod. Inteligentné hodinky produkuje dnes množstvo firiem, medzi najznámejšie patria technologické giganty, ako napríklad Apple, Samsung, športové značky Suunto, Garmin, ale aj klasické značky hodiniek, akými sú Michael Kors, Fossil, Emporio Armani a veľa ďalších.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé zdroje[upraviť | upraviť zdroj]