Dirndl

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Dirndl

Dirndl je tradičný bavorský a rakúsky kroj.

Význam pojmu Dirndl[upraviť | upraviť zdroj]

Dirndl vznikol z bavorskej zdrobneniny "Dirn", v spisovnej nemčine "Dirne", čo znamená (pejoratívne) pobehlica, prostitútka. V dnešnom modernom nemeckom jazyku predstavuje slovo "Dirne" mladú ženu. V polovici minulého storočia sa v niektorých nárečiach ako Dirn označovala aj poľnohospodársky zamestnaná služobná (aj špeciálny výraz Dirne sa v spisovnej nemčine používal pre mladé ženy nízkeho pôvodu a špeciálne zamestnané v službách domácností či poľnohospodárstva. Tieto ženy sa obliekali do krojov ktoré sa označovali ako "Dirndlgewand" (doslovný preklad: dievčenské šaty). V súčasnosti je tento výraz skrátený na "Dirndl".

História a vznik Dirndlu[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa všeobecnej mienky sa vznik dirndlu datuje do 19. storočia. Predchodcom by mal byť pracovný odev pre vyššie spomínané služobníctvo v Bavorsku a Rakúsku. Ten pozostával z blúzky, na ktorej bol tzv. "Leiblgwand" - týmto pojmom sú dnes označované šaty dirndlu a zástery, ktorá bola väčšinou šitá z ľanu. Odevy boli v monochromatických farbách, často zdobené kvetinovým vzorom a vínnou révou. Boli odolné a kompatibilné s prírodou, mali stabilný tvar a museli mať miesto na metličku. V materiáloch sa uprednostňovala bavlna a ľanové tkaniny, funkčnosť mala prednosť pred ozdobnosťou.

Dirndl sa stal rozšíreným odevom až okolo roku 1930. Pod vplyvom mnohých spolkov a združení na zachovanie tradičného krojového odevu sa po 1. svetovej vojne tento trend rozšíril, a to pre vysokohorskú turistiku. Dirndl sa stal letným vandrovacím oblečením. Štýl dirndlu bol výrazne ovplyvnený gýčovou operetou "Na bielom koníkovi". Kroje boli šik a ženy na celom svete začali jeho časti nosiť i počas bežných dní. Počas operetných predstavení na Broadwayi prepukol tento trend aj za oceánom. Šaty štýlu dirndl spôsobili hotovú senzáciu.

Čo robí dirndl autentickým, je tak rozdielne ako aj atrakcie na Oktoberfeste. Každý región má vlastné elementy, napríklad v Hinterschirchene sa nosí modrý podväzok, ak nie je žena vydatá má tiež korunku na hlave. V Oberbayerne nosia ženy čierne sukne a retiazku na krku ako ozdobu.[1] Nikde sa však nesmie zabudnúť na základnú zásadu: ak si žena uviaže mašľu na zástere vpredu, v strede, ide o pannu. Ak je mašľa vpredu vpravo, ide o zadanú ženu, ak vpredu vľavo, jedná sa o slobodnú ženu. Vzadu v strede nosia mašle obyčajne vdovy.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. História Dirndlu Archivované 2014-09-24 na Wayback Machine, uvedené 18.09.2014
  2. Tajný kód mašle na Dirndli, uvedené 18.09.2014

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Dirndl

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Dirndl na nemeckej Wikipédii.