Diskusia:Československý vlčiak

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

A aké sú tie inštrukcie? Bronto 21:49, 14. marec 2007 (UTC)

Pozri Diskusia s redaktorom:Igor-kynologia#Československý vlčiak. Už sa teším na tvoje ospravedlnenie. --Igor-kynologia 08:12, 15. marec 2007 (UTC)

V poriadku, nič to nemení na tom, že je to hrubá pravopisná a jazyková chyba (a ten text mailu sa tým ani nezaoberá) a že si písal sprostosti. Po ospravedlnenie si teda môžeš ísť do škôlky... Namiesto vlčiaka pochádzajúceho zo štátu Česko-Slovensko máme vlčiaka chápajúceho Čechov a Slovákov ako jednotu a zasadzujúceho o jednotný československý jazyk. Blahoželám. Bronto 12:52, 15. marec 2007 (UTC)

Presne takúto reakciu som čakal. ... Žiadne sprostosti som evidentne nepísal, teraz je už každému okrem teba jasné, že som mal pravdu. Pre každého súdneho človeka je jazykovedný ústav Slovenskej akadémie vied väčšia autorita ako nejaký anonymný Bronto. Keď tu píšeš že Jazykovedný ústav robí "hrubé pravopisné a jazykové chyby", to už je totálna drzosť. JULS má na toto vyjadrenie svoje dôvody, ktoré mi vysvetlili do telefónu, ale rozoberať ich tu by bolo len vyprovokovaním ďalšej hádky - keďže je evidentne nemožné od teba očakávať pochopenie problematiky. A ... Písal som, že na názvy plemien sa pravopisné pravidlá nevzťahujú, dobre viem o čom hovorím a podľa SAV som mal absolútnu pravdu. Názov plemena je úplne niečo iné ako biologické názvoslovie, ktorým si sa oháňal. Ale načo s tebou diskutovať, ty si tu už známy svojimi primitívnymi osobnými útokmi, takže nejakým vysvetľovaním zrejme len vyvolám ďalšie a ešte zúfalejšie. --Igor-kynologia 13:13, 15. marec 2007 (UTC)

Odstránil som urážky. Takto sa môžeš rozprávať s deťmi na dvore. Arogantne pôsobím pre tých, ktorí tvrdia veci, ktoré presahujú určitú mieru evidentnej irracionality, takže je až smiešne na to reagovať, to je aj tento prípad... Po druhé každé slovo, čo píšeš, a o ktoré ťa vlastne nikto nežiadal, je evidentne zle. Už ti to hovorím 10-krát, stále si to nepochopil. Stručne to najdôležitejšie: Nevieš čo je pravopis, nevieš čo je gramatika, vydávaš zo seba absurdné tvrdenie, že názov= priezvisko (možno by si o tom mal diskutovať so žiakmi ZŠ), nevieš čo/či sú kodifikačné príručky slovenčiny (ešte si to tam aj explicitne zle odcitoval), doteraz si zrejme nepozrel, čo je o písaní čs v príslušných príručkách explicitne uvedené (inak by si nikdy nebol napísal, čo si napísal). Pravopis sa samozrejme vzťahuje aj na plemená aj na všetko ostatné okrem niektorých priezvisk a geografických názvov a značiek. Rozumieš aspoň tomuto? A samozrejme sa pravopis aj plemien mení a vždy meniť bude a samozrejme sa to týka aj tohto prípadu (tisíc rokov sa to takto písať nebude). Dostal si aj pekný príklad so zmenou písania (dokonca aj výslovnosti) slova čilský/čílsky, ktorá sa samozrejme týka aj plemien, aj oficiálnych "názvov" z Čile, všetkého, a nikomu by ani sekundu nenapadlo to spochybniť. Aj tu to Úrad geodézie po chvíli operatívne zmenil vo svojich oficiálnych zoznamoch. Československý nie je v ničom iný prípad, dokonca tu navyše staré písanie má medzičasom iný význam, takže je nepoužiteľné, napriek tomu máš emóciu, že by sa to malo spochybniť (s rozumom to nemá nič spoločné)... Z tej poradne ti odpovedali len to, že odporúčajú používať to, čo je v nejakom oficiálnom zozname, nenapísali ti, že sa pravopis netýka plemien (inak si v poriadku?).Takisto sú plemená naozaj niečo iné ako biologické názvoslovie, ale v opačnom zmysle, ako si myslíš, ak by už chcel niekto považovať pravopis za druhoradý, tak práve pre druhy a vyššie, plemená sú bližšie k ľudovému jazyku.... A to, že je to tak v tom zozname, a že to ľudia tak chybne používajú, nikto nikdy nepoprel; nič to nemení na tom, že ide o hrubú pravopisnú chybu vyplývajúcu z nevedomosti a fakticky ide porušenie zákona (PSP a KSSJ sú zákonom predpísané), ktoré by sa dalo aj trestať, keby sa príslušné predpisy na Slovensku aplikovali a ich porušenia trestali (ale sa - asi našťastie- neaplikujú, to by si sa a iní nedoplatil) Bronto 13:53, 15. marec 2007 (UTC)

Dobre, pokúšam sa to pochopiť. A snažím sa aj odmyslieť si tvoju aroganciu a urážky - apropo, odstrániš tak iniciatívne aj urážky ktoré si napísal ty? Väčšina z toho čo si teraz uviedol mi je jasné a prirovnanie názvu plemena k priezvisku je samozrejme brutálne prehnané - použil som ho preto, lebo som chcel demonštrovať že nie na všetko sa pravopisné pravidlá vzťahujú. A keďže si to nechcel akceptovať, tak som to dohnal do takej absurdity... ale pôvodne som tým chcel povedať, že na názvy plemien nemôžeš apriori vzťahovať všetky pravopisné pravidlá. Veď to potvrdila aj SAV, tak prečo sa stále hádaš že to tak nieje? Moje vyjadrenie že sa pravopisné pravidlá na plemená nevzťahujú je tiež samozrejme trocha prehnané, iste vzťahujú, ale proste nie všetky a za každých okolností. Veď to SAV potvrdzuje. Máš to písomne od najväčšej jazykovej autority v SR. Ale keď teda trváš na tom, že tvar československý vlčiak je porušením zákona, a nepripúšťaš odo mňa ani jediný argument prečo by sa tak mal písať, ako si ty vysvetľuješ stanovisko SAV? --Igor-kynologia 14:11, 15. marec 2007 (UTC)
Po prvé, nepísal si predsa priamo "SAV", písal si predpokladám do jazykovej poradne, s ktorou tu už máme svoje "skúsenosti", a aj tá ti len niečo odporučila, neposlali ti nejakú analýzu a vlastne sa z toho (ako vždy) "vyzuli" tým, že ťa odkázali na nejakú oficialitu (minule nás odkázali na Orientálny ústav ohľadom písania jedného jazyka, hoci ten ústav má zrejme iné starosti ako sa handrkovať o slovenskom pravopise). Čo ti iné vlastne mali napísať? SKJ a v tomto bode aj 99% textov porušuje pravopis, tak voči nim začneme konanie? Jednoducho ťa odkážu na nejaký oficiálny zoznam a majú pokoj. Háčik, ktorý to má, som opísal vyššie. Nikde v tom maili nie je napísané, že sa pravopis nevzťahuje na plemená a ani to samozrejme nie je pravda a vzťahuje sa ne ne za každých okolností (tým sa samozrejme myslí časť, ktorú tvoria normálne slovenské slová, nie nejaké indické dediny a podobne, ale tie aj tak nie sú predmetom pravidiel slovenského pravopisu). Že ho v tomto prípade nedodržali, je poľutovaniahodné, ale s tým sa nedá nič robiť (tiež to nie je prvý prípad). Po druhé, ak sám vieš, že je prirovnanie nesprávne, tak prečo si tým popísal celú moju stránku a založil na ňom celú hádku?? Veď to som ti celý čas hovoril. Po tretie, za ten čas, čo tu píšem tieto somariny, som mohol napísať 4 články. Takže už ďalej diskutovať naozaj nemienim. Stále sa len opakujem.Bronto 14:29, 15. marec 2007 (UTC)
Okay, utekaj písať články, len prosím nepíš nič z oboru kynológie. Upresním ešte čo sám dobre vieš a napriek tomu tu píšeš sprostosti (prepáč že používam tvoje výrazové prostriedky, asi sa to na mňa už nalepilo): Jazyková poradňa je názov služby Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV, ktorý je organizačnou zložkou Slovenskej akadémie vied a jej integrovanou súčasťou. Je to tá časť SAV, ktorá sa zaoberá jazykovedou, čiže najkompetentnejšie oddelenie SAV na ktoré sa možno obrátiť. Že ich ty považuješ za nekompetentných nie je rozhodujúce. Telefonoval som tam a povedali mi, že preto ich reakcia trvala tri dni, lebo konzultovali túto otázku s nejakým pánom XY (sorry zabudol som meno), ktorý je vraj nejaký odborník na túto Č-S pomlčkovú otázku. Ak mi neveríš, tak si tam zavolaj. Čo by ťa inak presvedčilo? Nejaký list od prezidenta SR alebo čo? --Igor-kynologia 14:50, 15. marec 2007 (UTC)
Ináš s tým Čile si čo presne chcel povedať? Ja také niečo tiež nespochybňujem. Sám píšeš že to Úrad geodézie zmenil. Ak Slovenská kynologická jednota zmení názov plemena na česko-slovenský vlčiak, budem prvý, kto to na wikipédii opraví. Ja si osobne stanovisko SAV vysvetľujem tak, že akceptujú oficiálnu registráciu plemena v SKJ. Približne tak mi to bolo aj telefonicky vysvetlené a vyplýva to aj z toho mailu. --Igor-kynologia 14:16, 15. marec 2007 (UTC)
Stručne povedané, Úrad geodézie dodržiava zákony Slovenskej republiky (aplikuje úplne explictné zmeny pravopisu), SKJ nie (neaplikuje ich; bolo by zaujímavé zistiť, ako píšu čilský/čílsky ak existuje plemeno, ktoré to slovo obsahuje). Nie je mi jasné, nakoľko je SKJ vôbec "oficiálna", "záväzná" atď.. Ostatné pozri vyššie. Bronto 14:36, 15. marec 2007 (UTC)
To že SKJ nedodržiava zákony SR je veľmi odvážne tvrdenie a bez dôkazov sa sám vystavuješ riziku trestného stíhania. Našťastie pre teba, chráni ťa internetová anonymita a nikto nemá ani za potreby sa s tebou naťahovať. V tomto prípade žiaden zákon evidentne neporušila, znova odkazujem teba aj každého čitateľa na vyjadrenie JULS SAV. Čo inak podľa teba znamená to "nakoľko je SKJ oficiálna"? SKJ je najoficiálnejšia kynologická organizácia, akú si viem na Slovensku predstaviť. Ale či má jej postavenie oporu v zákone, to neviem. Evidentne ju však rešpektuje SAV a celá odborná verejnosť, to je pre mňa postačujúce. Čo sa týka záväznosti - záväzná je iba pre kynológiu. Ty sa jej pravidlami iste riadiť nemusíš. V tomto prípade sa však možno oprieť aj o autoritu SAV. --Igor-kynologia 14:50, 15. marec 2007 (UTC)
Inak ak si skutočne myslíš že SKJ porušuje zákon, alebo že ho porušujem ja, je tvojou zákonnou povinnosťou nahlásiť túto skutočnosť orgánom činným v trestnom konaní. Inak je to len prázdne tliachanie. --Igor-kynologia 14:53, 15. marec 2007 (UTC)
Som rád, že si toto napísal, aby každý videl, čo si zač. Blahoželám. Škoda mazať. Bronto 14:54, 15. marec 2007 (UTC)