Diskusia:134340 Pluto

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Neda sa ta tabulka niak donutit, aby ostala uzka a napravo (ako v ostatnych clankoch o planetach)? Bronto 21:18, 4 Dec 2004 (UTC)

new horizons uz odstartovala...[upraviť zdroj]

teraz nestiham opravit text... :/ Tiez by asi bolo dobre mat sablonu na potrebne aktualizacie.... Liso@diskprís 17:23, 22 apríl 2006 (UTC)

Detail[upraviť zdroj]

Neviem, či je Pluto ten či to, ale v článku je oboje. Malo by sa to ujenotiť na správnej verzii, KSSJ mi nepomohol. Dubaj 14:37, 24 august 2006 (UTC)

Samozrejmeže to. Bronto 14:41, 24 august 2006 (UTC)

pluto už nepatrí medzi planéty slnecnej sustavy[upraviť zdroj]

Ľudstvo si bude musieť zvyknúť na nové fakty o vesmíre. Najvzdialenejšia planéta Slnečnej sústavy Pluto už totiž nie je planétou. Astronómovia na Medzinárodnom kongrese v Prahe sa zhodli, že Pluto je príliš malé, aby sa mohlo nazývať planétou a oficiálne ho zbavili tohto štatútu.Zaradili ho totiž medzi mini planety.Zatial bude v slnečnej sústave len 8 planét.

Diskusia o tom, či je Pluto skutočne planéta pokračuje už niekoľko rokov. Nedávno Hubblov teleskop totiž objavil, že v hlbinách našej sústavy sa pohybujú telesá, ktoré sú jednoznačne väčšie, než Pluto, ale štatút planéty nezískali. Niektorí navrhovali rozšíriť rád planét aj o tieto telesá a ponechať Pluto v takom stave ako je. Zoznam 12 planét slnečnej sústavy podľa ich vzdialenosti od Slnka by bol teda nasledovný: Merkúr, Venuša, Zem, Mars, Ceres, Jupiter, Saturn, Urán, Neptún, Pluto, Cháron, a zatiaľ nie veľmi poeticky pomenované teleso 2003 UB313.To sa možno stane planétou Xena. Nakoniec však prevládol názor 19 astronómov, ktorí navrhli radšej znížiť štatút Pluta, než dopisovať do učebníc ďalšie planéty.

prepracovanie clanku[upraviť zdroj]

no ked budem mat co robit tak cely clanok prepracujem aj vsetky odkazi uvediem na spravnu mieru podla aktualnych info .. uz som zacal ale nemam cas ... zatial!