Diskusia:Brzotín

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Maros, ten hrad je tiež v okrese Rožňava, nezdá sa ti to trocha odveci? Bronto 00:33, 20 júl 2005 (UTC)

takto som nad tym neuvazoval... Islo mi iba o zjednotenie, ked sme pred tym pre vsetky obce od urciteho casu pridavali "okres xxx" namiesto "obec". Ono moze byt mnoho obci (a nie len na slovensku) s rovnakym menom. Vobec by som sa necudoval, ak by bol Brzotin aj napr. v Cesku. --Maros 05:53, 20 júl 2005 (UTC)

Odstránené[upraviť kód]

Okres: Rožňava Adresa: Obecný úrad Brzotín, PSČ: 049 51 tel./fax: 00421 (0)58/732 66 49 webová stránka: www.brzotin.ou.sk e-mail: brzotin@gemer.org Prvá písomná zmienka: 1243 Nadmorská výška: 260 m.n.m. Počet obyvateľov: 1239

História: Historicky významná obec Brzotín leží 5 km juhozápadne od Rožňavy, na pravom brehu rieky Slaná. Územie terajšej obce bolo osídlené už 15 storočí pred Kristom v dobe bronzovej. Hrad a sídlo pod ním tu stál pravdepodobne už v 11. storočí. Prvá písomná zmienka, v ktorej sa obec spomína pod názvom Berzsete pochádza z roku 1243. V stredoveku sa tu ťažilo zlato a Brzotín bol osídľovaný nemeckými prisťahovalcami. Obyvatelia sa zaoberali baníctvom a železiarstvom. V 19. storočí fungovalo v obci 5 vysokých pecí a hámrov. Začiatkom 20. storočia sa výroba postupne zastavila. O historickom význame Brzotína svedčia okrem zrúcaniny hradu aj štyri zemianske kúrie z 18. a 19. storočia. Mariássyho kaštieli je dnes sídlom správy Národného parku Slovenský kras. V Okolicsányiho kaštieli sídli okresný archív. Rákossyho kúria dostala novú prístavbu a slúži ako budova materskej školy. V malom barokovom kaštieli Júliusa Póscha z roku 1729 je zriadené zdravotné stredisko. Jedinou nevyužívanou historickou budovou je Hámosiho kaštieľ, ktorý si vyžaduje rekonštrukciu. Najvýznamnejšími sakrálnymi pamiatkami Brzotína sú dva kostoly. Rímskokatolícky Kostol sv. Anny bol postavený v roku 1803 a kostol reformovanej cirkvi bol pôvodne v 13. storočí postavený ako rímskokatolícky kostol. Z prírodných zaujímavostí v okolí obce nemôžeme zabudnúť na prírodnú rezerváciu Brzotínske skaly, v ktorej žije viac rastlinných endemitov a verejnosti neprístupnú Brzotínsku jaskyňu.

Fotogaléria: http://gemer.org/brzotin-berzete-o168-foto.html