Diskusia:Chromisty

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Chromista nie sú presne hnedé riasy, inak by sa tak po slovensky a inde aj volali. Ide v podstate o novotvar. Hnedé riasy sú Phaeophyta. V encyklopédii treba byť presní, nepresný možno byť v učebniciach a podobne. Si si istý, že tá charakteristika sem patrí? Nemám čas to overovať. Ak sa dobre pamätám, Chromista majú iné tie plastidy a podobne. Bronto 00:07, 13. február 2007 (UTC)

 • Tá charakteristika je v poriadku (Chromista je nový taxón a zatiaľ na slovensku sa ešte často vyskytuje starý systém). Ono to je otázkou vývinu klasifikácie. Pôvodne boli hnedé riasy uvádzané buď ako trieda (Phaeophyceae - ale tie by sa mali skôr uvádzať pod slovenským názvom "chaluhy"), inokedy uvádzané ako oddelenie nižších rastlín (Chromophyta, ako synonymum k heterocontophyta = rôznobičíkaté riasy, viď napr. http://www.sinicearasy.cz/pages/pokr/chromo ). Pre súčasné taxonomické členenie nie sú ešte ustálené slovenské názvy, ale keďže "Chromista" vzniklo vlastne ako náhrada za oddelenie "Chromophyta", zdá sa mi slovenský názov "hnedé riasy" úplne oprávnený. Napriek tomu, skúsim sa ešte opýtať jednej odborníčky na riasy. --Lehar 12:21, 13. február 2007 (UTC)
  • Zatiaľ som zistil, že to majú byť po slovensky "hnedasté riasy" a nie "hnedé riasy". Ospravedlňujem sa za nepresnosť a opravujem to. --Lehar 12:29, 13. február 2007 (UTC)

Chromista je úplne nová koncepcia z roku 1981 (medzičasom už zase "stará", ale na slovenské pomery "nová"), ktorá na Slovensko dorazila niekedy v 90. rokoch a ani v systémoch do začiatku 21. storočia neexistovala a ani nemá starší ekvivalent. Pozriem sa na to, keď budem mať čas.

Toľko ti ale ešte poviem, že a) Chromista zodpovedá v (naozaj) starom systéme Heterokonkophyta + Haptophyta + Cryptophyta + Eustigmatophyta atď., b) Chromophyta tak ako je uvedené v tom linku hore sa síce z veľkej časti zhoduje s Chromista, ale nie úplne, ale hlavne tak ako je to tam uvedené to nie je synonymum Heterokonkophyta. Ak si tú charakteristiku odpísal z toho linku, tak by to do veľkej miery mohlo sedieť, ale ako hovorím, netuším, akú závažnú úlohu v charakteristike hrajú taxóny, ktoré nie sú v Chromophyta sensu horný link, ale sú v Chromista. Bronto 02:15, 14. február 2007 (UTC)

 • Ano suhlasim, Chromista bola zavedena z evolucneho hladiska. Neopisal som to z uvedeneho linku, mam vedeckych prac o riasach (po anglicky). Odtial vychadza, ze VSETKY chromista vznikli 1 endosymbiozou cervenej riasy s inou Eukaryotickou bunkou (sekundarnou endosymbiozou, (napr. Hwan Su Yoon,† Jeremiah D. Hackett,† Gabriele Pinto,‡ and Debashish Bhattacharya† (2002) The single, ancient origin of chromist plastids, PNAS 99(24): 15507–15512.)). Niektore taxony zahrnovane do Chromista potom druhotne stratili chloroplasty (napr. Oomycetes). --Lehar 07:40, 15. február 2007 (UTC)
  • A rozdiel medzi Chromista a Chromophyta je resp. má byť teda aký (čisto "taxonomicky")? Bronto 18:32, 15. február 2007 (UTC)
   • Neviem co to znamena "cisto taxonomicky", problem je v tom, ze vsetky vyššie taxony ako je druh su umele. Snazime sa proste prirodu zaskatulkovat podla urcitych znakov a predpokladanej evolucnej minulosti - ale to nie je prave jednoduche a preto existuje vela roznych systemov. No pokial viem, Chromophyta boli vytvorene v podstate hlavne na zaklade pigmentov, ktore riasy obsahuju. Chromista je vytvorena skor na zaklade tej primarnej endosymbiozy (ktora sa prejavuje aj rovnakymi pigmentami). Napr. Oomycetes, ani vodne slizovky a pod. sa do Chromophyta nezaradovali. Aj ked vedci z biochemickych dat tusili ze maju blizko k riasam, az niektore molekularne data poskytli lepsie priblizenie minulosti tychto skupin (ked aj organizmus stratil chloroplasty, este predtym stihli niektore geny prejst do jadra a zanechali tam "stopy" po tych chloroplastoch). (Ale neber ma zase za nejakeho experta, zaoberam sa vyssimi rastlinami - evolucne suvislosti su len take hobby). :o) --Lehar 07:01, 16. február 2007 (UTC)
    • Myslel som, aké taxóny presne sú v jednom a nie sú v druhom. Ušetril by si mi prípadné hľadanie ak si "rastlinár". Bronto 19:56, 16. február 2007 (UTC)
     • No v Chromophyta, ako sme ich chapali neboli tie oomycety, bunkovceky a slizovky. --Lehar 14:07, 27. február 2007 (UTC)
     • PS. Inak ("velmi vedecku" ;o) stranku o taxonoch mas tu: http://sn2000.taxonomy.nl/Taxonomicon/. Je tam toho dost vela a zohladnuju sa mnohe systemy - najlepsie je ak si v hornom rohu das vyhladat taxon, ktory Ta zaujima. --Lehar 14:25, 27. február 2007 (UTC)
       • Je tam v niektorých častiach veľa chýb a blbne im softvér; kedysi som to veľa používal, teraz už radšej nie. (Veď je som to tu tuším dal aj do prvokov). Bronto 21:01, 27. február 2007 (UTC)

Taxonavigácia[upraviť zdroj]

Stane sa čosi strašné, keď systematiku nahradím tou, používanou vo wikispecies? Lebo sa chystám porobiť nejaké články o niektorých taxonomických jednotkách, a celkom by mi to vyhovovalo. Alekme (diskusia) 14:06, 14. január 2017 (UTC)