Diskusia:GNU

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Medzi redaktormi vznikol drobný spor a potrebujeme vyriešiť náš malý problém. Súhlasíte s tvrdením:

GNU je projekt, ktorý mal za cieľ vytvoriť slobodný operačný systém. Do dnes to nie je úplne realizované.???
 • Odpovedajte prosím áno, alebo nie a podpíšte sa. -- Matej 'Yin' Gagyi 16:41, 2 júl 2005 (UTC)
 • Môžete tiež pridať návrh na kompromis. -- Matej 'Yin' Gagyi 18:18, 2 júl 2005 (UTC)
 • Ak nikdo nebude mať nič proti, vyhrá tá skupina, ktorá ako prvá dosiahne počtnosť 3-och členov.

áno[upraviť kód]

 1. Matej 'Yin' Gagyi 16:41, 2 júl 2005 (UTC)
 2. nikdo
 3. nidko

nie[upraviť kód]

 1. Viliam Búr 13:56, 16 október 2005 (UTC)
 2. nikdo
 3. nikdo

Návrhy na kompromis:[upraviť kód]

 • Článok chcem i tak celý preložiť z en:GNU, doplniť informácie z [www.gnu.org] a filmu "revolution OS". Žiaden významný predstaviteľ GNU sa nevyjadril, že by ešte projekt nesplnil to, čo chcel dosiahnúť. Hore uvedené vyjadrenie pridám pod nadpis "Na iných Wikipédiach", pretože to pochádza z inojazyčnej Wikipédie. -- Matej 'Yin' Gagyi 18:18, 2 júl 2005 (UTC)
 • V prvom rade si myslím, že veta "Do dnes to nie je úplne realizované." nepatrí do encyklopédie. Dodnes je veľmi premenlivý pojem, mení sa každý deň. Najjednoduchšie riešenie je vyhodiť tú vetu a je po probléme. Adrian@diskprís 18:13, 2 júl 2005 (UTC)
Chcel som len povedať, že táto diskusia a hlasovanie nemá význam. Ak chceš uvedenú vetu zmeniť, tak ju zmeň, ak nie, nechaj tak. Je zbytočné hlasovať o takýchto veciach. Adrian@diskprís 18:27, 2 júl 2005 (UTC)
GNU asi nie je operacny system, ak niekto povedal, ze chce aby to bol operacny system. Ty sam pises, ze operacny system je GNU/Linux, teda vlastne Linux, v ktorom je tolko nastrojov a aplikacie z projektu GNU, ze by to malo byt spravne GNU/Linux, avsak zauzivalo sa Linux. Mat film ako zdroj na operacny system je mozne, ale treba zdroje spravne zaradit. Som rad, ked sa pustis do clanku o GNU, ale samozrejme po case sa pozriem, ci to sedi. A treba pouzivat aj nieco, comu sa vravi zdravy sedliacky rozum. --Mt7 20:18, 2 júl 2005 (UTC)

Ja to vidím takto: GNU je projekt, ktorý mal za cieľ vytvoriť slobodný operačný systém. Neznamenalo, to, že tento operačný systém musí nutne napísať Stallman osobne, stačí, ak bude slobodný v súlade so Stallmanovou definíciou, takže napríklad bude pod licenciou GNU GPL. (Slovo "Stallman" v tomto odstavci neberte doslovne.) Momentálne existuje niekoľko takýchto slobodných operačných systémov postavených na jadre Linux. Linux nebol inšpirovaný projektom GNU, licencia GNU GPL sa naň akosi prilepila dodatočne, ale existuje, funguje, a spĺňa požiadavku softvérovej slobody. Možno má Stallman ambície napísať si jadro operačného systému vlastnoručne, možno sa mu niečo na Linuxe nezdá optimálne, ale to nič nemení na skutočnosti, že operačné systémy na základe Linuxu slobodné.

Ak bolo cieľom GNU "iba" vytvorenie slobodného operačného systému, tento cieľ je splnený a druhá veta citátu je nepravdivá. Ak bol cieľ definovaný inak, prvá veta citátu je nepravdivá. Tvrdenie ako celok je nepravdivé v oboch prípadoch. Viliam Búr 13:56, 16 október 2005 (UTC)


Myslím si, že tu nie je o čom diskutovať, preto som sa ani doteraz nevyjadril, ale vezmem to z hľadiska, že jeden z redaktorov požiadal o konzultáciu, tak mu to vysvetlím:

GNU hovorí jasne, majú to teraz aj vycapené na prednej stránke gnu.org:

Welcome to the GNU Project web server. The GNU Project was launched in 1984 to develop a complete UNIX like operating system which is free software: the GNU system, (GNU is a recursive acronym for “GNU's Not UNIX”; it is pronounced “guh-noo,” “noo” being like the American “new”). Variants of the GNU operating system, which use the kernel Linux, are now widely used; though these systems are often referred to as “Linux”, they are more accurately called GNU/Linux systems.

Upresniť by som chcel toľko, že GNU/Linux nie je jediný OS založený na GNU Toolkite, GNU projekt nakoniec uvoľnil aj dlho vyvíjané jadro Hurd (v širšom zmysle, samotný kernel tvorí Mach) a existujú aj iné jadrá (rodina L4). Taktiež GNU Toolkit sčasti používajú iné OS (*BSD) a jeho hlavný komponent GCC je dnes de facto štandardným kompilátorom (nielen) pre Unix-like OS, takže cieľ bol bezpochyby viac než splnený -- môžeš si dokonca vybrať z niekoľkých rôznych slobodných operačných systémov. Helix84.JPG helix84 17:02, 16 október 2005 (UTC)