Diskusia:Higgsov bozón

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Pozrel som si revert - a nemám istotu, či predchádzajúca oprava IP redaktora nebola správna - ak má fotón nulovú kľudovú hmotnosť je hmotný? Peterek 16:57, 10. september 2008 (UTC)

Ja som to revertoval podľa českej wiki, ale či je to správne, nemám tušenia. Ale sa mi zdá, že tuším v EA som čítal, že fotón má pokojovú hmotnosť 0. Takže by to správne byť mohlo. --Janko69 17:00, 10. september 2008 (UTC)
OK, už som to našiel - fotón má aj zotrvačnú hmotnosť, takže som plašil zbytočne, sorka. Pekný večer. Peterek 17:09, 10. september 2008 (UTC)

Kľudová hmotnosť fotónu vlastne nie je možná, fotón je kvantum energie a nemože byť v kľude. Fotón ako taký má istú zanedbateľnú hmotnosť, ináč by neexistoval ohyb svetla z hviezd prostredníctvom gravitácie hviezd, okolo ktorých fotóny - či kvantá svetelnej energie - prechádzajú. Leopodstanicky@diskprís 13:58, 7. máj 2011 (UTC)


Higgsov bozon urcite nie je znamy ako Bozska castica. Je pravda, ze v sucasnej beletrii nasiel Higgsov bozon "uplatnenie", avsak takato informacia urcite nepatri k zakladnym encyklopedickym informaciam. Ak je ju vhodne v encyklopedii vobec uvadzat tak v specialnej kapitole, ktora by sa venovala beletristickemu ponatiu Higgsovho bozonu. Do blizkej buducnosti planujem rozsirenie tohto clanku, takze kapitola o Danovi Brownovi, "bozskych casticiach" a podobne pokojne moze byt napisana. Peterzet 09:40, 25. máj 2009 (UTC)