Diskusia:Vojenská okupácia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Príklady okupácie z histórie[upraviť kód]

Nie som možno až tak zbehlý v medzinárodnom práve. Ale prinajmenšom okupácia Afganistanu Sovietskym zväzom v roku 1978 mi celkom nesedí. Bola to určite okupácia? Veľmi podobne sa angažovali USA vo Vietname a to okupácia dozaista nebola.--Pelex 12:10, 18. marec 2009 (UTC)

Nie je to presne definované, ale ide tam o to, či tam je aj úmysel resp. výsledok spočívajúci v tom, že sa má to územie nejako systematicky ovládať. A o tom by sme tu mohli diskutovať donekonečna. V podstate by tam mohol byť aj ten Vietnam. Bronto 12:56, 18. marec 2009 (UTC)

Myslím, že Vietnam medzi okupácie nepatrí - USA oficiálne pomáhali juhovietnamskej armáde a územie Severného Vietnamu nebolo nikdy úplne zabraté (okupované). Naopak Afganistan versus ZSSR okupácia bola, pretože sovieti ovládali kompletne celý štát a jeho vláda bola na rozdiel od vlády Južného Vietnamu čisto bábková. --Rádiológ 20:53, 18. marec 2009 (UTC)
Tá definícia nehovorí, že sa musí obsadiť celé územie. Môže sa okupovať aj jedno mesto. Takže by to bola okupácia časti Vietnamu, ak ide len o to. Bronto 20:57, 18. marec 2009 (UTC)
To je fakt, podľa toho môjho názoru by sa to muselo volať Vojenská okupácia štátu.--Rádiológ 15:33, 19. marec 2009 (UTC)