Diskusia:Vrchol (počítačová grafika)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Je nejaký dôvod, lepšie povedané zdroj, domnievať sa, že sa vertex nevolá vrchol (a polygón mnohouholník, ale to až taký problém nie je, lebo slovo polygón núdzovo existuje aj v slovenčine)? ...lebo vertex je v matematike proste vždy vrchol. Bronto 22:47, 7. november 2007 (UTC)

  • presne takto som uvažoval aj ja, jednoducho to nazvať geometrickým vrcholom. Lenže termín Vertex je tu v tomto článku (Vertex (počítačová grafika) myslený ako programátorský termín. Keď som čítal programátorské postupy, tak Vertex nie je myslený len ako bod. Vnímanie vertexu je skôr "uhlovo - plošné". Je to myslené ako uhol v priestore. Uhol, ktorý sa bude vypĺňať textúrou. Preto aj spojenia konvexný a konkávny Vertex, čo je čisto "uhlová" terminológia. Tak isto nadväzujúce termíny Vertex Shader tieňuje plochu, Pixel Shader tieňuje body. Tak som to radšej nechal v pôvodnom znení s titulkami... Ale chcel by som prejsť všetky pojmy z počítačovej grafiky, takže sa k tomu ešte určite vrátim
V matematike má vertex asi desať významov (určite je medzi nimi aj bod a podobne) a vždy sa to volá po slovensky vrchol. Bronto 17:25, 8. november 2007 (UTC)
mas pravdu.... pozrel som si prace, kde zalezi aj na forme, nielen na obsahu, a pouzivaju spojenie vrchol (vertex) asi som uz prilis zatazeny pocitacovou hantírkou
tak to mám teraz presunúť? Bronto 21:26, 8. november 2007 (UTC)
  • áno, poprosím ťa a ak nemáš čo robiť pozri pasívny

a polygón? Bronto 22:37, 8. november 2007 (UTC)

Ako myslíš, našiel som aj mnohouholník aj polygón aj polygon. Aj v práci kde používali "vrchol" používali slovo polygón ... polygón s ó sa normálne používa ako slovenské slovo ... Ale si encyklopedickejší, takže nechám to na teba --ivob 22:47, 8. november 2007 (UTC)

tak to necháme tak Bronto 23:10, 8. november 2007 (UTC)