Diskusia:Zadný náhon

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Zadný náhon môže mať motor aj vpredu alebo v strede a nielen vzadu. Mal by to byť všeobecný termín ohľadom pohonu kolies zadnej nápravy a nie toho, kde je umiestnený motor. Alebo by sa článok mal premiestniť na názov ako "motor vzadu, zadný náhon" alebo "motor pred (za) zadnou nápravou, zadný náhon". --–MRunner 12:34, 28. január 2012 (UTC)

Tiež ma to pomýlilo, no v rámci nekomplikovania zastávam toto súčasné rozdelenie. Keď je motor vpredu, ide o klasické usporiadanie a pri motore v strede ide zväčša o športové automobily. Tam je miesto na popis možností pohonu, ktorý býva zadný alebo 4 x 4. --Pe3kZA 12:57, 28. január 2012 (UTC)
Dobre, ale aspoň by sa mal článok premenovať ako som vyššie napísal. --–MRunner 17:13, 28. január 2012 (UTC)
Veď to je dostatočne rozdelené v článku Usporiadanie automobilu. Nekomplikujme veci, ktorým nie každý rozumie do tej miery, aby dokázal rozlíšiť tieto odlišnosti. Kto chce podrobnosti, nájde si ich. --Pe3kZA 18:24, 28. január 2012 (UTC)

Podľa Jan, Z., Ždánský, B.: Výkladový automobilový slovník sa rozlišuje:

  • klasická koncepcia = motor vpredu, poháňajú sa kolesá vzadu
  • predný pohon (pohon prednej nápravy) = všetko vpredu
  • zadný pohon (pohon zadnej nápravy) = všetko vzadu

Takže podľa toho je to správne. Ak sú iné zdroje, treba urobiť nejakú rozlišovačku. Bronto 19:11, 28. január 2012 (UTC)

Podľa mňa to nieje dobré - Malo by to byť takto: Predný náhon (nezáleží kde je umiestnený motor), zadný náhon (tiež nezáleží kde je umiestnený motor) a pohon 4 × 4 (takisto nezáleží, kde je umiestnený motor) (pričom pri každom pohone by boli uvedené verzie ako motor vpredu, pohon 4 × 4, motor vzadu, pohon 4 × 4 atď.) - tú klasickú koncepciu by som premiestnil na priliehavejší názov (pričom súčasný názov by bol takisto uvedený) - motor vpredu, zadný náhon - a takto by sa mali robiť ďalšie články ako napr. motor vpredu, predný náhon atď. --–MRunner 08:34, 16. november 2014 (UTC)
  1. Pojem zadný náhon/pohon, podobne ako predný náhon uvádza rôzna odborná literatúra. Netreba si pliesť zadný pohon a pohon zadnej nápravy. Kým prvý termín zahŕňa aj umiestnenie motora (a to presne vzadu), druhý sa o motor nestará.
  2. Navrhované názvy článkov typu X vpredu, Y vzadu nie sú v poriadku. Názov článku by mal mať jeden hlavný podmet. Nové články (pri zachovaní súčasného) by sa mali tvoriť spôsobom Pohon zadnej nápravy s motorom vpredu, Pohon všetkých kolies s motorom v strede a pod. Rios (diskusia) 22:14, 18. november 2014 (UTC)
Aha dík za ujasnenie Rios - aj tak ako píšeš by to bolo prehľadnejšie - lebo pojem klasická koncepcia je pre mňa taká dosť ľudová - pre druhých môže byť pod pojmom klasická koncepcia niečo iné (napr. motor vpredu, predný náhon - ako je to dnes u väčšiny automobilov). --–MRunner 22:48, 18. november 2014 (UTC)