Diskusia k šablóne:Infobox Diecéza

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Prerobenie na infobox[upraviť kód]

@LacoR: , @TomášPolonec: Ahojte, mal som taký nápad, a Teslaton mi odporučil ho prediskutovať s vami. Napadlo mi urobiť (možno malichernú vec) ale zjednotiť výzor infoboxu Šablóna:Infobox Duchovný s touto. Keďže jedna je ako infobox, druhá ako tabuľka, podobná infoboxom. Taktiež v tejto sú nejaké chybyčky, ktoré by asi bolo jednoduchšie opraviť, ale predsa; plus ponechané neexistujúce parametre a odkazy na šablóny z pôvodnej nemeckej šablóny. Preto som sa pokúsil urobiť nejakú testovaciu verziu na mojom "piesku" (Redaktor:KasciJ/Tvorba šablóny), a že ju s vami prediskutujem. Aktuálne je existujúca šablóna pridaná asi v 26 článkoch, čiže nejaký update nebude problém. Snažil som sa ju robiť reverzne kompatibilnú, aby na čas, kým by sa spravil update (rozumej pridanie troch parametrov ako názvov), fungovala by bez zmeny. Snažil som sa ju robiť tak, aby sme sa zbavili závislosti od názvu stránky (bolo by tak možné urobiť prípadne nejaké testy, ak by mal o to niekto záujem). Na mojom piesku je aj porovnanie starej a novej verzie, testovacej šabĺony z doc a aj reálnej Trnavskej šablóny. Mapa nefunguje správne lebo je viazaná na názov článku, ktorej závislosti, ako som spomínal, by som sa po update zbavil. Plus som sa snažil aby bolo možné ju použiť aj pre iné ako s Rímom zjednotené, hoci tie by asi potrebovali osobitný infobox, ale tak zatiaľ :) ... Rád by som počul váš názor, aj názor ostatných. --KasciJ 13:11, 15. september 2018 (UTC)

@KasciJ: Som rád, že to prerábaš na infobox. Mám pár, ani nie tak pripomienok, ako skôr námetov.
1. Keďže je obmedzený počet parametrov tak podľa rôznych hodnôt premenných meniť aj názov položky - typicky napr. ak má diecéza generálneho vikára, tak nemá protosynkela a naopak, čiže tu sa dá ušetriť na parametroch.
2. Čo sa týka tej previazanosti s názvom stránky - to podľa mňa nie je nutne zlá vec, stránka sa má volať tak, ako sa volá diecéza (samozrejme bez rozlišovačky). Neviem, či naozaj existuje prípad, keď z inej stránky sa má volať infobox inej diecézy.
3. Skús pozrieť čo je zadané na wikidata, a preberať informácie odtiaľ (minimálne info o commons by mali takto fungovať).
4. Možno by bolo lepšie, ak by si si na pieskovisku spravil stránku Redaktor:KasciJ/Infobox Diecéza, aby bola oddelená šablóna od testovacej strány
--LacoR (diskusia) 14:30, 15. september 2018 (UTC)
@LacoR: Vďaka za pripomienky, skúšam sa s tým vyhrať, čo sa týka bodov 3 a 4 s tým súhlasím, čo sa týka Wikidát, musím si to hlavne vyskúšať, lebo zatiaľ som s tým nerobil. Ohľadom bodu 2, to bol len nápad, lebo názvy článkov sú podľa oficiálnych názvov, nie podľa používaných, preto mi napadla táto vec. (Príklad, Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov má takýto oficiálny názov, ale bežne používaný názov je Prešovská archieparchia, čiže len preto som nad tým uvažoval. Ale ponechám to ako to je (prípadne s voliteľným parametrom), nechcem rozbiehať diskusiu o správnosti pomenovaní, tých bolo asi v poslednej dobe na skwiki dosť.) Čo sa týka bodu 1, tak skúsim zjednotiť, hoci za cenu prehľadnosti kódu, no možno komentáre to zachránia. --KasciJ 15:17, 16. september 2018 (UTC)
@KasciJ: Tiež som rád, že si sa do tejto práce pustil, tento infobox už ozaj potreboval prerobenie. Šablóna v podobe takej, v akej si ju vytvoril, je fajn a v podstate nemám veľmi čo dodať k tomu, čo napísal LacoR, akurát jeden drobný námet/návrh/špekulácia: čo sa týka zvlášť parametra pre každú možnú existujúcu funkciu, pričom reálne ich má každá diecéza/eparchia obsadených maximálne tak osem (väčšina päť a menej) – osobne by som to riešil skôr parametrami typu osoba1, osoba1 funkcia, osoba2, osoba2 funkcia,… odstránil by sa problém duplicít v podobe emeritných/aktívnych a západných/východných funkcií, rozhodne by sa ušetrilo na parametroch (stačilo by trebárs 8 slotov, t.j. 16 parametrov oproti terajším 28+) a navyše by bolo umožnené (napr. ak má diecéza viac pomocných biskupov) dať do položky viac mien aj s popisom funkcie v množnom čísle. Ber to len ako alternatívny návrh, ale myslím, že by to dosť zjednodušilo celú prácu a šablóna by bola flexibilnejšia. --TomášP 17:20, 20. september 2018 (UTC)
@TomášPolonec: @LacoR: Ahojte, tak síce po dlhšom čase, ale tak osobné povinnosti, mi neumožnili skôr. (Redaktor:KasciJ/Infobox Diecéza) Ale tak skúsil som niečo s tým WikiData, čo som našiel použiteľné, to som pridal, prípadne ak sa niečo objaví, tak sa pridá priebežne. Hlavne ale erb, patrón, mapa, vznik (a zánik) a podobne. Taktiež som trošku skonsolidoval pozície, zatiaľ som to spravil cez Redaktor:KasciJ/Infobox Diecéza/Funkcia, vpodstate je to trošku obmedzujúce, že nové funkcie (prípadne v množnom čísle) je potrebné pridávať do osobitnej šablóny, no nemali by nastávať chyby s preklepmi, ak sa vám to nepozdáva, tak to dám bez šablóny. Ale je možné pridať aj duplicitné funkcie, ako viac emeritných biskupov, viac pomocných a podobne. Pridal som parametre pre latinský a miestny názov diecézy, len pre doplnenie informácii, defacto nie sú nutné. A snažil som sa robiť šablónu aj pre iné diecézy a eparchie ako zjednotené s Rímom, aby to bolo aspoň trošičku univerzálnejšie. --KasciJ 14:02, 26. október 2018 (UTC)
@KasciJ: Ahoj! Je to podľa mňa už fajn, pekné, už len doladíme pár drobností a dá sa to použiť ;) Mne teda do očí udrela len jedna drobnosť, aby som Ti do toho nekafral, napíšem sem: vo vzťahu k diecéze titul kardinál neexistuje, je to osobný titul – vo vzťahu k diecéze neexistuje rozdiel medzi biskupom, ktorý je alebo nie je kardinálom. O to viac tam nefunguje konkrétne označenie (napr. kardinál-diakon), pretože to nielenže nemá vzťah k diecéze, ale dnes sa to už prakticky nerozlišuje (možno v protokole a ešte na omšiach Benedikta XVI. bolo možné vidieť kardinálov-diakonov v dalmatikách). Čiže dal by som to nejako inak (buď spôsobom „biskup (kardinál)“, prípadne „kardinál“ spomenúť len v mene kardinála, napr. Giovanni Battista kardinál Montini). Okrem toho je šablóna super, dobrá práca. :) --TomášP 16:42, 26. október 2018 (UTC)
@TomášPolonec: Ďakujem. Ponechával som to len preto, že bolo v pôvodnej šablóne ako "Kardinál biskup" parameter. Ale tiež mi to nedávalo zmysel, lebo som to pochopil ako osobný titul. Osobne by som dával "kardinál" do mena, pretože stále je to diecézny biskup, prípadne arcibiskup, len je zároveň kardinálom. Možno by som mal otázku, pridal by som k "Diecézny (Eparchiálny) biskup" pomenovanie arcibiskup, ale neviem ako to formulovať, keďže arcibiskup je v arcidiecéze, čiže "Arcidiecézny arcibiskup" alebo "Diecézny arcibiskup" alebo "Arcidiecézny biskup" alebo to nedávať vôbec a ponechať iba všeobecne "diecézny biskup" alebo ako? (Samozrejme s východnými variantami.) Akože dal som tam aj samostatné "biskup" a "arcibiskup", tak len teoreticky, ale to sa môže upraviť aj potom. Zatiaľ spravím dokumentáciu a prehodím do hlavného menného priestoru. --KasciJ 10:11, 28. október 2018 (UTC)
@KasciJ: To pôvodné „kardinál biskup“ bolo asi myslené ako „diecézny biskup zároveň súci kardinálom“. „Kardinál“ do mena bude asi najlepšie.
Čo sa týka arcibiskupov, z týchto možností znie ako-tak dobre len „(arci)diecézny biskup“ („diecézny arcibiskup“ nedáva veľmi zmysel a „arcidiecézny arcibiskup“ je trocha „pretitulovaný“ popis :)), i keď nepoužil by som nič z toho. Podľa mňa by stačilo dať len „biskup“, „arcibiskup“, „eparcha“ a „archieparcha“, pretože to, že ide o „(arci)diecézneho“ (arci)biskupa je zjavné už z toho, že je infobox použitý v článku o (arci)diecéze. Takéto kratšie popisy sú stručné, jasné a bezproblémové, čiže použil by som len tie. Prípadne by som len pri biskupovi použil „diecézny biskup“, aby sa to odlíšilo od biskupa všeobecne (v zmysle „kňaz po biskupskej vysviacke“), pretože väčšinu z funkcií v infoboxe obsadzujú biskupi. --TomášP 13:15, 28. október 2018 (UTC)