Dolby Surround

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Logo

Dolby Surround je od spoločnosti Dolby prvá spotrebiteľská verzia zvukového viackanálového dekódovacieho formátu Dolby Stereo, určeného pre analógový film. Pre verejnosť bol uvedený v roku 1982 prostredníctvom domáceho nahrávania videa (formáty Betamax a VHS) a zaviedol v nich stereo zvuk v HiFi kvalite. Pojem Dolby Surround sa používa tak, aby nedošlo k zámene dvojkanálového domáceho sterea s divadelným priestorovým zvukom (Dolby SR, obsahoval 4 kanály). Dolby Surround je teda ranou verziou divadelného Dolby Stereo.

Technické detaily[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj: Dolby Digital

Pri vytváraní zvukovej stopy vo formáte Dolby Stereo/Dolby Surround sa do dvoch kanálov zakóduje informácia o piatich samostatných kanáloch: ľavý, centrálny, pravý, basový a priestorové rozšírenie. Informácia o rozšírení je zakódovaná do bežného stereosignálu v nosičoch ako VHS, DVD, stereo zvukovej stopy na 35mm kinofilme, či stereo zvukovej informácie súbežne prenášanej s obrazom v televíznom vysielaní. Z tejto informácie dokáže špeciálny zvukový procesor opäť rekonštruovať pôvodnú päťkanálovú informáciu. Bez dekodéra je zvuk prehrávaný klasicky stereo alebo mono.

Veľkú výhodu pre túto technológiu znamená fakt, že technológia kódovania Dolby Surround (5 kanálov do dvoch) je principiálne identická so starším kódovaním mono stopy na Surround (surround do mono stopy). Mnohé filmy, majúce optickú zvukovú stopu zakódovanú do Dolby Stereo môžu byť veľmi jednoducho a lacno prekódované do videa. Prakticky všetky dekodéry na Dolby Surround, ako súčasť svojho dizajnu, zahŕňajú aj modifikovanú verziu Dolby B.

Dekódovacia technológia Dolby Surround bola inovovaná v v polovici 80. rokov a premenovaná na Dolby Pro Logic v roku 1987. Termín Dolby Stereo, Dolby Surround a LtRt je používaný k popisu zvukovej stopy ktorá je zakódovaná použitím tejto technológie.

Matica Dolby Surround Ľavý Pravý Centrálny Rozšírenie
Ľavý kanál (Lt)
Pravý kanál (Rt)

Poznámka: j predstavuje 90° (π2 radián) zmenu fázy.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Dolby Surround na anglickej Wikipédii.