Doyle Brunson

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Doyle Brunson
Doyle Brunson
Doyle Brunson na World Series of Poker 2006

Narodenie 10. august 1933 (82 rokov)
Longworth, Texas, USA

Doyle Brunson (* 10. august 1933, Longworth, Texas) je americký profesionálny hráč pokru.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

V minulosti nebol poker spoločnosťou akceptovaný, čo nútilo Brunsona hrávať v ilegálnych kasínach, ktoré prevádzkovala väčšinou mafia. Sám priznal, že počas týchto hier sa neraz bál o život. Pri cestách za pokrom sa stretol s Johnnym Mossom a Amarillom Slimom. Všetci traja spolu cestovali po Texase a vyhrávali značné finančné sumy. Neskôr však prehrali svoj spoločný 6-ciferný bankroll a ich profesionálne cesty sa rozdelili. Brunson sa aj s rodinou presťahoval z Texasu do Las Vegas, kde bol poker legálny.

Brunson sa stal pravidelným hráčom svetovej série – World Series of Poker - už od vzniku tohto turnaja v roku 1970. Ako prvý hráč na svete dokázal v turnajoch zarobiť 1 milión dolárov. Získal 10 WSOP náramkov a stráca len dva na rekord Phila Hellmutha. Taktiež je jediným zo štyroch hráčov, ktorým sa podarilo vyhrať Main Event WSOP série viackrát. Tieto úspechy sa mu podarili v roku 1976 a 1977. Obe výhry sa stali legendou, pretože ich vyhral s kombináciou 10 – 2, keď mu v obidvoch prípadoch prišiel full-house. Odvtedy je kartová kombinácia 10 – 2 známa pre pokrovú verejnosť jednoducho ako „Brunson“. Doyle Brunson je jeden z dvoch hráčov (spolu s Billom Boydom), ktorí vyhrali náramok WSOP v štyroch po sebe idúcich rokoch.

Spisovateľ[upraviť | upraviť zdroj]

Keďže Doyle Brunson stál pri pokrovom rozmachu, rozhodol sa pomôcť novým hráčom knihou Super System, prvýkrát vydanou ešte v roku 1979. Táto kniha je dodnes považovaná za akúsi „bibliu“ pokru. V roku 2004 napísal jej pokračovanie pod názvom Super System 2.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]