Doyle Brunson

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Doyle Brunson
Doyle Brunson na World Series of Poker 2006
Doyle Brunson na World Series of Poker 2006
Narodenie10. august 1933 (89 rokov)
Longworth, Texas, USA
Odkazy
Webstránkadoylebrunson.com
CommonsSpolupracuj na Commons Doyle Brunson

Doyle Brunson (* 10. august 1933, Longworth, Texas) je americký profesionálny hráč pokru.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

V minulosti nebol poker spoločnosťou akceptovaný, čo nútilo Brunsona hrávať v ilegálnych kasínach, ktoré prevádzkovala väčšinou mafia. Sám priznal, že počas týchto hier sa neraz bál o život. Pri cestách za pokrom sa stretol s Johnnym Mossom a Amarillom Slimom. Všetci traja spolu cestovali po Texase a vyhrávali značné finančné sumy. Neskôr však prehrali svoj spoločný 6-ciferný bankroll a ich profesionálne cesty sa rozdelili. Brunson sa aj s rodinou presťahoval z Texasu do Las Vegas, kde bol poker legálny.

Brunson sa stal pravidelným hráčom svetovej série – World Series of Poker - už od vzniku tohto turnaja v roku 1970. Ako prvý hráč na svete dokázal v turnajoch zarobiť 1 milión dolárov. Získal 10 WSOP náramkov a stráca len dva na rekord Phila Hellmutha. Taktiež je jediným zo štyroch hráčov, ktorým sa podarilo vyhrať Main Event WSOP série viackrát. Tieto úspechy sa mu podarili v roku 1976 a 1977. Obe výhry sa stali legendou, pretože ich vyhral s kombináciou 10 – 2, keď mu v obidvoch prípadoch prišiel full-house. Odvtedy je kartová kombinácia 10 – 2 známa pre pokrovú verejnosť jednoducho ako „Brunson“. Doyle Brunson je jeden z dvoch hráčov (spolu s Billom Boydom), ktorí vyhrali náramok WSOP v štyroch po sebe idúcich rokoch.

Spisovateľ[upraviť | upraviť zdroj]

Keďže Doyle Brunson stál pri pokrovom rozmachu, rozhodol sa pomôcť novým hráčom knihou Super System, prvýkrát vydanou ešte v roku 1979. Táto kniha je dodnes považovaná za akúsi „bibliu“ pokru. V roku 2004 napísal jej pokračovanie pod názvom Super System 2.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]