Dungeon synth

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Dungeon synth
Kultúrne pozadiekoniec 80. rokov – začiatok 90. rokov
Typické nástrojesyntetizátor, klávesové nástroje
Všeobecná popularitanízka

---- Pozri aj Hudobný portál

Dungeon synth je podžáner hudby dark ambient, ktorá vznikla na konci osemdesiatych a začiatkom deväťdesiatych rokov. Žáner využíva estetiku a témy zvyčajne spojené s black metalom[1][2][3] a aplikuje sa na snové ambient piesne.[4] Štýl sa často porovnáva s hudbou videohier, pretože sa v nich občas uplatňuje.[4]

Prví priekopníci dungeon synth sa spájali hlavne s black metalovou scénou, ale odvtedy sa už žáner vyvinul. Berúc do úvahy primitívnu, éterickú a často stredovekú estetiku, ktorá sa aplikuje na zvuk žánru ambient. Klasický dungeon synth verzie sa zameriavajú hlavne na obnovenie stredovekých hudobných štýlov pomocou syntetizátorov. Čerpá zo zvuku speváckych zborov alebo bojových pochodov. Žáner sa tiež inšpiroval ľahším žánrom fantasy a vydané skladby pripomínajú MIDI soundtracky videohier z 80. a 90. rokov.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Mortiis: From Black Metal to Dungeon Synth and Beyond [online]. Decibel magazine, 2017-10-16, [cit. 2017-01-21]. Dostupné online. (po anglicky)
  2. A Guide Through the Darkened Passages of Dungeon Synth [online]. Bandcamp Daily, [cit. 2017-03-30]. Dostupné online. (po anglicky)
  3. Stuart Maconie. Dungeon Synth [online]. BBC Radio 6 Music, [cit. 2020-05-24]. Dostupné online. (po anglicky)
  4. a b Dungeon Synth: bedroom dreaming [online]. Decibel magazine, 2017-05-06, [cit. 2017-01-21]. Dostupné online. (po anglicky)

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Dungeon synth na anglickej Wikipédii.