Dvanásťvalcový W motor

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Motor Volkswagen Group W12 z automobilu olkswagen Phaeton W12

Dvanásťvalcový W motor (iné názvy: W12, WR12, dvanásťvalcový motor/dvanásťvalec do W, dvanásťvalcový motor/dvanásťvalec s valcami do W/s usporiadaním valcov do W/s usporiadaním do W) je označenie štvorradového motora s dvanástimi valcami spoločnosti Volkswagen Group. Motor vznikol spojením dvoch VR6 blokov (s uhlom valcov 15°). Bloky sú spojené pod uhlom 72°, ojnice valcov sú pripojené na jeden kľukový hriadeľ.[1] Ostrý uhol pri každom umiestnení dovoľuje iba dva vačkové hriadele v hlave valcov na pohon každého páru radu motora, takže sú potrebné celkovo iba štyri.

Konštrukcia motora W12 je odlišná od motora W18, ktorý Volkswagen Group vyrábal pre automobilové koncepty Bugatti v rokoch 1998 až 1999. Kvôli týmto rozdielom sú motory Volkswagen Group W12 niekedy označované ako „WR12“.

Motor W12 bol prvýkrát predvedený na Tokijskom autosalóne 2001 v prototype Volkswagen Nardo W12 Coupé. Tento prototyp bol superšportový automobil s motorom v strede a zadným náhonom.

Bližšie informácie v hlavnom článku: W motor (Volkswagen)

Konštrukcia motora[upraviť | upraviť zdroj]

Blok valcov a kľuková skriňa[upraviť | upraviť zdroj]

Homogénny monoblok vyrobený nízkotlakovým kokilovým odlievaním, hypereutektická zliatina hliníka a kremíka „Alusil“ (AlSi17Cu4Mg); torzne tuhá kľuková skriňa z hliníkovej zliatiny s vysoko odolnými vložkami valca, olejové čerpadlo poháňané jednoradovou valčekovou reťazou; kľukový hriadeľ z kovanej ocele ktorý váži 21,2 kg, Aby sa dosiahla rovnomernosť zapaľovania zodpovedajúca motoru V6, boli vzájomne presadené kľukové čapy. Krátky 7x uložený kľukový hriadeľ musí obslúžiť 12 ojníc.

Hlavy valcov a ventilový rozvod[upraviť | upraviť zdroj]

Zliatina hliníka; štyri ventily na valec, celkom 48 ventilov, vahadlá s nízkym trením s automatickou hydraulickou kompenzáciou vôle ventilu, dvojitý vačkový hriadeľ poháňaný zo strany zotrvačníka dvojstupňového reťazového pohonu s použitím troch 3/8" jednoradových valčekových reťazí. Vačkové hriadele sú variabilne prestavované (sacia v rozsahu 52°, výfuková v rozsahu 22°), čo prispieva k optimálnemu časovaniu ventilov v celom otáčkovom spektre (ovplyvňuje priebeh krútiaceho momentu, spotrebu, emisie).

Prívod vzduchu[upraviť | upraviť zdroj]

Dva vzduchové filtre, dva hmotnostné merače prietoku vzduchu, dve telesá škrtiacich klapiek, každá s elektronicky riadenými klapkami Bosch „E-Gas“, štvordielne dvojkanálové sacie potrubie zliatiny horčíka. Verzie Bentley používajú aj twin-turbo - jedno turbodúchadlo na jeden VR blok motora.

Palivový a zapaľovací systém, riadenie motora[upraviť | upraviť zdroj]

Dva prepojené common rail systémy na dodávku paliva, viacbodové elektronické sekvenčné nepriame vstrekovanie paliva s dvanástimi vstrekovačmi paliva umiestnenými na sacom potrubí; centrálne umiestnené zapaľovacie sviečky NGK s dlhou životnosťou, mapované priame zapaľovanie s 12 samostatnými jednočinnými cievkami s priamym pôsobením; Elektronická riadiaca jednotka motora Bosch Motronic ME 7.1.1 (ECU), kontrola detonačného spaľovania pomocou štyroch snímačov klepania, trvalé ovládanie lambda sondou, vodou chladený alternátor.

Výfukový systém[upraviť | upraviť zdroj]

Dve vákuovo ovládané pumpy sekundárneho vzduchu na priame vstrekovanie do výfukových kanálov na uľahčenie chodu so studeným štartom, štyri výfukové zvody so štyrmi integrovanými keramickými katalyzátormi, osem lamda sond monitorujúcich výfukové plyny pred a po katalyzátore.

Technické parametre [2][upraviť | upraviť zdroj]

Použitie[upraviť | upraviť zdroj]

Motor Volkswagen Group W12 používajú nasledujúce luxusné automobily:

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. WAN, Mark. Volkswagen's VR6 and W-engines - W12 [online]. AutoZine.org, [cit. 2009-12-31]. Dostupné online.
  2. The W Engine Concept. Self-Study Program Course Number 821203. Volkswagen.
  3. Audi A8L details [online]. WorldCarFans.com, 12. január 2004, [cit. 2009-08-26]. Dostupné online.
  4. Continental Flying Spur specification [online]. Bentley Motors Limited, [cit. 2009-09-02]. Dostupné online.
  5. Continental Flying Spur Speed specification [online]. Bentley Motors Limited, [cit. 2009-09-02]. Dostupné online.
  6. Volkswagen Phaeton - in depth [online]. Volkswagen AG, 1. marec 2002, [cit. 2009-08-26]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku W12 engine na anglickej Wikipédii.