E-mailová konferencia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

E-mailová konferencia je prostriedkom pre masovú komunikáciu pomocou elektronickej pošty na internete. Jej ovládanie a spôsob komunikácie je rovnako jednoduchý ako e-mail, len správa putuje naraz viacerým čitateľom, ktorí sú účastníkmi tejto emailovej konferencie. E-mailové správy zaslané z e-mailovej adresy člena konferencie na určitú e-mailovú adresu alebo sú automaticky rozosielané všetkým členom (abonentom), ktorí sú registrovaní v príslušnej diskusnej skupine, teda akoby boli pridaní do mailinglistu. Ak je konferencia nastavená ako moderovaná, osoba alebo osoby s právom moderátora môžu rozhodovať o prijímaní (registrácii) členov konferencie a o ich vylučovanie, prípadne môže byť rozosielanie jednotlivých správ podmienené ich súhlasom. Niekedy je možné pomocou e-mailov meniť aj niektoré nastavenia systému. V niektorých systémoch je možné napríklad zlučovať všetky správy z jedného dňa do jednej správy, dočasne zastaviť alebo natrvalo odhlásiť odber správ atď. V typickej e-mailovej konferencii je zoznam oprávnených odosielateľov zhodný so zoznamom adresátov, ale nemusí to byť pravidlom.

Výhodou e-mailovej konferencie oproti webovým prostrediam, ako je chat alebo diskusné fórum, je širší dosah (sú používatelia, napríklad v zamestnaneckých sieťach, ktorí môžu používať elektronickú poštu, ale nemajú prístup k internetovým webovým stránkam). Ďalšou výhodou môžu byť špecifické možnosti archivácie (ľahšie možnosti triediť, zoraďovať, premazávať alebo ďalej posielať doručené správy), ľahšie možnosti automatizovaného sťahovania atď. Prijatie správy môže mať príjemca viac vo svojej moci, ako na webovej diskusii, kde je technicky možná dodatočná zmena, zmazanie alebo skrytie vložených príspevkov, alebo môže časom celý archív zaniknúť. Základné funkcie rozosielania správ podľa zadaných pravidiel však dnes zvládne prakticky každý poštový server aj poštový klient pomocou nastavenia pravidiel pre spracovanie správ. Špecializované weby však môžu používanie uľahčiť, prepojiť výhody e-mailových konferencií s výhodami webového prostredia a ponúkať napríklad webový katalóg konferencií alebo možnosť prehliadať si príspevky, zaregistrovať sa alebo prispievať do konferencie prostredníctvom webu. Prevádzkovateľ často získava financie na prevádzku, prípadne aj na zisk pomocou reklám pripájaných k správam, podobne ako free-mailové služby.

Emailové konferencie sú zriadené diskusnými skupinami, ktoré môžu byť verejné alebo súkromné.

Veľmi známou službou pre emailové konferencie je aj služba známej spoločnosti Google Google skupiny. Najznámejším českým webom špecializovaným na e-mailové konferencie bola a je Pandora.cz, ktorú v roku 1999 spustil ako Mobil server s. r. o. (Patrick Zandl a Petr Mitošinka) ako službu, ktorá dovtedy na českom internete chýbala,[1] na prelome rokov 2000 a 2001 bol podnik s celým portfóliom úspešných projektov predanej dcérskej spoločnosti MAFRA a. s., ktorá ich dodnes prevádzkuje. Zo svetovo známych stojí ďalej za zmienku napríklad Yahoogroups.com.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Jiří Peterka: Pandora - užitočná služba s veľkými otáznikmi, pôvodne zverejnené na Novinky.cz, 17. 4. 1999, dátum doloženia je tu

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku E-mailová konference na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).