Efektívny vyžarovaný výkon

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z ERP)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Efektívny vyžarovaný výkon (-názov podľa STN; iné názvy: efektívny vyžiarený výkon, účinný vyžarovaný/vyžiarený výkon; skratka ERP z ang. effective radiated power) je celkový výkon, ktorý by bolo potrebné vyžiariť dipólovou anténou, aby bola v danom smere dosiahnutá rovnaká intenzita žiarenia. ERP vyjadruje kombináciu výkonu vysielača a schopnosti smerovej antény tento výkon nasmerovať do požadovaného smeru. Je rovný vstupnému výkonu do antény, vynásobenému ziskom antény. Pokiaľ nie je uvedené inak, ERP sa uvádza v smere najväčšieho zisku antény.[1][2]

Efektívny vyžarovaný výkon sa udáva vo wattoch.

Existuje jednoznačný vzťah medzi efektívnym vyžarovaným výkonom a ekvivalentným izotropne vyžarovaným výkonom – sú to priamo úmerné veličiny.

Príklad[upraviť | upraviť kód]

Ak rozhlasová stanica uvádza, že jej vysielač má výkon 100 kW, je to v skutočnosti 100 kW ERP. Výstupný výkon vysielača je obvykle 10 až 20 kW a je vynásobený ziskom antény (päťkrát až desaťkrát, pri zisku 7 až 10 dB).

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Abbreviations and Acronyms [online]. Institute for Telecommunication Sciences, [cit. 2008-08-29]. Dostupné online.
  2. Recommendation ITU-R M.1224 [online]. International Telecommunication Union, [cit. 2008-08-29]. Dostupné online.

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Efektivní vyzářený výkon na českej Wikipédii a Effective radiated power na anglickej Wikipédii.