Preskočiť na obsah

Efektívny vyžarovaný výkon

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z ERP)

Efektívny vyžarovaný výkon (-názov podľa STN; iné názvy: efektívny vyžiarený výkon, ekvivalentný vyžiarený výkon, účinný vyžarovaný/vyžiarený výkon; skratka ERP z ang. effective radiated power) je celkový výkon, ktorý by bolo potrebné vyžiariť porovnávacou dipólovou anténou, aby bola v danom smere dosiahnutá rovnaká intenzita žiarenia. ERP vyjadruje kombináciu výkonu vysielača a schopnosti smerovej antény tento výkon nasmerovať do požadovaného smeru. Je formálne rovný vstupnému výkonu do antény, vynásobenému ziskom antény. Pokiaľ nie je uvedené inak, ERP sa uvádza v smere najväčšieho zisku antény.[1][2]

Efektívny vyžarovaný výkon sa udáva vo wattoch.

Existuje jednoznačný vzťah medzi efektívnym vyžarovaným výkonom a ekvivalentným izotropne vyžarovaným výkonom – sú to priamo úmerné veličiny.

Ak rozhlasová stanica uvádza, že jej vysielač má výkon 100 kW, môže ísť o porovnávací výkon 100 kW ERP. Skutočný výstupný výkon vysielača je pritom obvykle len 10 až 20 kW. Treba preto dôsledne rozlišovať medzi skutočným a porovnávacím/efektívnym/ekvivalentným vyžiareným výkonom. Skutočný vyžiarený výkon totožný s napájacím výkonom antény sa vo vlnoploche zachováva, a ziskom sa nenásobí.[3]

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. Abbreviations and Acronyms [online]. Institute for Telecommunication Sciences, [cit. 2008-08-29]. Dostupné online.
  2. Recommendation ITU-R M.1224 [online]. International Telecommunication Union, [cit. 2008-08-29]. Dostupné online.
  3. ŠTEFAN VAVRA, JÁN TURÁN. Antény a šírenie elektromagnetických vĺn. 1989. vyd. [s.l.] : Alfa, 1989. ISBN 80-05-00131-2.

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Efektivní vyzářený výkon na českej Wikipédii a Effective radiated power na anglickej Wikipédii.