Eduard Kokojty

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Eduard Džabejivič Kokojty
prezident medzinárodne neuznanej republiky Južné Osetsko
prezident medzinárodne neuznanej republiky Južné Osetsko
Narodenie31. október 1964 (59 rokov)
Cchinvali, Gruzínsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Eduard Kokojty

Eduard Džabejivič Kokojty (oset. Кокойты Джабейы фырт Эдуард, rus. Эдуа́рд Джабе́евич Коко́йты, * 31. október 1964, Cchinvali, Gruzínsko) je politik vystupujúci ako prezident medzinárodne neuznanej republiky Južné Osetsko, jednostranne vyhlásenej v severnej časti Gruzínska.

Bol členom sovietskeho zápasníckeho tímu. Pred rokom 1989 bol v Cchinvali prvým sekretárom sovietskeho Komsomolu, mládežníckej organizácie sovietskej komunistickej strany. V roku 1992 sa presťahoval do Moskvy a stal sa podnikateľom. V roku 2001 sa vrátil do Južného Osetska a bol zvolený za prezidenta vzniknutej separatistiskej republiky, ktorá vyhlásila nezávislosť od Gruzínska. V novembri 2006 bol znovuzvolený za prezidenta Južného Osetska, ale jeho opozícia zorganizovala paralelné voľby, v ktorých zvíťazil bývalý juhoosetský premiér Dmitrij Sanakojev.

Patrí medzi tvrdých zástancov nezávislosti Južného Osetska na Gruzínsku. Pred prezidentskými voľbami v roku 2006 vyhlásil, že gruzínsko-osetský konflikt nie je medzietnický, ale politický, spôsobený gruzínskou snahou nadradiť normy západnej demokracie nad "tradičné kaukazské právo". Pri niekoľkých príležitostiach kritizoval misiu OBSE v regióne a bez dôkazov ju obvinil, že jej aktivity sú údajne spojené s gruzínskou tajnou službou.