Eduard Strauss

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Eduard Strauss
rakúsky hudobný skladateľ
Eduard Strauss
Základné informácie
Narodenie15. marec 1835
Viedeň, Rakúske cisárstvo
Úmrtie28. december 1916 (81 rokov)
Viedeň, Rakúsko-Uhorsko
NárodnosťRakúsko-Uhorsko Rakúsko-Uhorsko
Dielo
Ťažiskové žánrevalčík, polka
Doplnkové informácie
PodpisEduard Strauss - podpis
Odkazy
Spolupracuj na Commons Eduard Strauss
multimediálny obsah na commons

Eduard Strauss (* 15. marec 1835, Viedeň, Rakúsko – † 28. december 1916, Viedeň) bol rakúsky dirigent a hudobný skladateľ. Jeho otec, Johann Strauss st. bol tiež hudobný skladateľ, rovnako aj jeho bratia Johann Strauss ml. a Josef Strauss. Skladal tanečnú hudbu, hlavne valčíky a polky.

Mladý Eduard chcel byť pôvodne diplomatom, kvôli čomu pilne študoval. Pod vplyvom rodiny sa však dostal k hudbe. Naučil sa hrať na husle aj na harfu. Od roku 1859 začal dirigovať rodinný orchester. Vykonal s ním viacero ciest do zahraničia, hlavne do nemeckých krajín, ale aj Anglicka a USA. V roku 1872 sa stal riaditeľom dvorných bálov (KK Hoffbalmusikdirector). Keď naplánoval druhú cestu do USA, jeho orchester sa proti tomu vzbúril. Na to ho Eduard rozpustil a stiahol sa do úzadia. Hudobníci však už spolupracovali dosť dlho na to, aby sa len tak rozišli a preto si získali nového dirigenta, ktorým sa stal Karl Michael Ziehrer. Prijali meno „Bývalá Straussova kapela“. Eduard sa pokúsil súdiť kvôli tomuto názvu, ale neuspel. V roku 1906 sa zatrpknutý rozhodol spáliť celý rodinný notový archív. Našťastie väčšina skladieb sa zachovala v tlačenej forme, alebo opisoch. Zomrel na infarkt v roku 1916.

Eduard Strauss zložil približne 300 diel, ale nemal na hudbu až taký talent ako jeho bratia. Medzi jeho najznámejšie diela patrí Freie Bahn op. 45, Doktrinen op. 79, alebo Schneeflocken op. 157.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]