Ekonomika Vietnamu

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hočiminovo Mesto, finančné centrum Vietnamu

Socialisticky orientovaná trhová ekonomika vo Vietname je 47. najväčšia ekonomika na svete merané podľa nominálneho HDP a 35. najväčšia podľa parity kúpnej síly. Krajina je členom:

Od polovice 80. rokov 20. storočia sa Vietnam vďaka reforme Doi Moi (renovácia) zmenil z vysoko centralizovanej plánovanej ekonomiky na zmiešanú ekonomiku, ktorá súčasne používa direktívne a indikatívne plánovanie cez 5-ročné plány. Od tej doby tunajšia ekonomika zaznamenala rýchly rast. V 21. storočí sa Vietnam integruje do svetovej ekonomiky. Takmer všetky firmy vo Vietname sú malé a stredné podniky. Vietnam sa stal dôležitý vývozca poľnohospodárskych produktov a atraktívny cieľ zahraničných investorov Juhovýchodnej Ázie.

V súčasnosti Vietnam značne závisí na zahraničných investíciach a prílive kapitálu zo zámoria na podporu rastu ekonomiky. Investície do luxusných hotelov a rezortov podporujú miestnu turistiku. Podľa predpovede PricewaterhouseCoopers vo februári 2017, Vietnam môže byť najrýchlejšie rastúca ekonomika na svete s potenciálnym ročným rastom HDP okolo 5,1 percenta, ktorým sa stane 20. najväčšou ekonomikou v roku 2050. Ekonomickí experti zahrnujú Vietnam do zoznamu rastúcich trhov (emerging markets) s názvom Next Eleven a CIVETS. V krajine ale sú určité problémy, ktoré znepokojujú analytikov pre ekonomické spomalenie v uplynulých rokoch.[chýba zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Economy of Vietnam na anglickej Wikipédii.