Eldest

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Eldest je druhým dielom edície Odkaz Dračích jazdcov, autora Christophera Paoliniho. V preklade znamená Prvorodený, v slovenskom vydaní však názov preložený nie je.
Edícia mala byť pôvodne trilógiou, no Paolini sa rozhodol, že napíše aj štvrtú knihu, pretože zakončenie knihy je príliš rozsiahle. V súčasnosti pracuje na tretej časti menom Brisingr, ktorá v Amerike vyjde 23. septembra 2008 a na Slovensku 11. novembra 2008.

O knihe[upraviť | upraviť zdroj]

Eldest bol prvýkrát v anglickej verzii publikovaný 23. augusta 2005. Doteraz kniha vyšla i vo formáte audioknihy a e-knihy. Kniha obsahuje sprievodcu Starovekým jazykom, slovník pojmov a stručný obsah o prvej knihe tetralógie s názvom Eragon.

Obsah[upraviť | upraviť zdroj]

Dej prvého dielu končí, keď Eragon spolu s Vardenmi zvíťazí v pevnosti Farthen Dûru nad urgalskou armádou a v záverečnom súboji porazí Tieň. Eragonovo poslanie však ešte len začína. V druhom dieli sa Eragon so Zafirou vydá na cestu do elfského mesta Ellesméry, kde podstupuje výcvik vo vytváraní kúziel a v boji, čo sú životne dôležité schopnosti Dračieho jazdca. Medzitým musí aj jeho bratranec Roran vybojovať svoju vlastnú bitku. Eragon sa musí vysporiadať so svojou prvou láskou, bojovať s trvalými následkami zranenia, ktoré utŕžil v súboji s Tieňom a nájsť pre seba i pre Zafiru správnu cestu vo svojom živote. Od prvého dielu však Eragon dospel a zmúdrel, takže svet pre neho nie je tak čiernobiely ako kedysi. Rozhodne sa teda zasvetiť svoj život boju proti Galbatorixovej krutovláde. V boji sa stretne s ďalším jazdcom, ktorý nie je nik iný ako jeho brat-Murtagh. Murtagh mu zoberie Zar'rok, ale nezabije ho. Namiesto toho ho pustí, ale až keď Eragon žiada o zmilovanie. Zato si vyslúži u Galbatorixa trest.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]