Elektromer

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Starší analógový trojfázový elektromer

Elektromer je elektrický merací prístroj, ktorý meria množstvo odoberanej elektrickej energie. Obyčajne je nainštalovaný distribútorom elektrickej energie u odberateľa a na jeho základe prebieha stanovenie a vyúčtovanie spotrebovanej elektrickej energie. Niekedy sa nesprávne označuje ako elektrické hodiny. Tento názov pochádza z doby, kedy boli elektromery svojou konštrukciou podobné hodinám.

Viacsadzbové elektromery[upraviť | upraviť zdroj]

Aby distribútori a dodávatelia elektrickej energie zohľadňovali odoberanie elektrickej energie v dobe, kedy je jej v sieti prebytok (najmä v noci a cez víkend), alebo naopak v dobe energetických špičiek, účtujú pre tieto obdobia rôzne sadzby. Aby mohli merať množstvo odobranej energie v týchto obdobiach zvlášť, vyrábajú sa tzv. viacsadzbové (alebo viactarifné) elektromery.

V minulosti boli časové úseky nízkej a vysokej tarify stanovené pevne. Elektromer bol preto vybavený hodinami, ktoré prepínali meranie pre jednotlivé obdobia. Dnes sú elektromery ovládané prostredníctvom HDO (hromadné diaľkové ovládanie), čo umožňuje distribútorovi flexibilnejšie reagovať na aktuálny stav v sieti.

Blokovanie spotrebičov[upraviť | upraviť zdroj]

Aby zákazníci nemíňali príliš veľa elektriny vo vysokej tarife, distribútori pomocou HDO zabezpečujú aj blokovanie vybraných spotrebičov. A to tak, aby vo vysokej tarife došlo k vypnutiu zariadení s vysokou spotrebou, ako napríklad akumulačné alebo priamo výhrevné vykurovanie. Po prepnutí elektromeru do nízkej tarify sa uvedené spotrebiče automaticky zapnú.

Inteligentné meracie systémy (IMS)[upraviť | upraviť zdroj]

Ide o elektronický systém novej generácie, ktorý je schopný priebežne merať množstvo spotrebovanej, alebo vyrobenej energie. Tento typ elektromeru je plne automatizovaný, bez potreby fyzického odpočtu. Na Slovensku je inštalácia IMS povinná do roku 2020 pre všetkých odberateľov, ktorí ročne spotrebujú viac ako 4 MWh elektrickej energie.[1]  Očakáva sa, že celkovo bude IMS vybavených približne pol milióna domácností žijúcich predovšetkým v rodinných domoch.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Elektromer

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. ENERGIA.SK. Prínosy a náklady IMS na Slovensku zostávajú veľkou neznámou [online]. energia.sk, [cit. 2018-02-23]. Dostupné online. Archivované 2017-07-07 z originálu. (po anglicky)