Preskočiť na obsah

Enki

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Enki alebo Ea bol sumerský boh uctievaný najmä v meste Eridu v Sumeri. Bol to boh múdrosti a umení, vládca podzemného sladkovodného oceánu Abzu a správca božskej moci Me. Podľa niektorých textov stvoriteľ človeka.

Meno[upraviť | upraviť zdroj]

V Sumeri je označovaný ako Enki (EN-KI(G); po sumersky pán-zem alebo pán spodného [zrejme oceánu Abzu]) ; ako súčasť zložených mien najmä v Akkade, Asýrii a najmä v neskoršom období aj ako Ea (E-A) resp. Ae (A-E); v novobabylonských a novoasýrskych aj ako Bad, Diš, Nar, Šaršar, po grécky sa volá Aos.

Meno Ea je podľa niektorých názorov akkadského (semitského) pôvodu a koreň a potom označuje vodu aj plodivú silu. Táto domnienka vznikla z toho, že Ea sa vyskytuje od čias akkadskej dynastie a v sumerskej oblasti sa vtedy vyskytlo len raz.

Enkiho prímeno je Apsi, teda kráľ Apsú (Abzu), podzemného sladkovodného oceánu.

V texte CT XXIV sa uvádza jeho 40 mien (napr. pán Abzu, knieža Abzu, kráľ Abzu, vznešený kozorožec, múdry Abzu, hĺbka, búrlivý silák, pán života, (ten) ktorý upevňuje život, sudca vesmíru). Text CT XXV obsahuje z väčšej časti odlišný zoznam mien Enkiho (napr. búrlivý kozorožec, múdry s nadbytkom síl, záchranca, pán s čistým okom). Obidva texty na inom mieste obsahujú aj mená, ktoré má Enki ako ochranca istých povolaní či oblastí, napr. pán nebies a Zeme, pán rieky, pán stvorenia, pán vesmíru, pán múdrosti, pán hrnčiarov, pán kováčov, pán murárov, pán spevákov, pán zaklínačov, pán kňazov kalú, pán kňazov barú, pán pisárov, pán lodiarov a podobne (všetkým tu uvedeným výrazom zodpovedajú konkrétne sumerské preklady a tie sa chápali ako mená).

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Enki patrí k najstarším bohom sumersko-akkadského náboženstva a je to najčastejšie sa vyskytujúci boh tohto náboženstva. Najstarší výskyt jeho mena je v starosumerských nápisoch v Džemdet Nasri a vo Fáre. V jednom texte sa oslavuje chrám Enkiho v Eridu – Eeangurra. Existenciu chrámu na území neskoršieho Eridu možno sledovať až do predsumerských čias, nie je ale jasné, či už v tom období bolo na tomto mieste uctievané nejaké božstvo s menom Enki.

Enki patrí do kozmickej trojice Anu, Enlil, Enki. Svojmu synovi Mardukovi časom prenechal múdrosť aj moc.

V bojoch je zobrazovaný ako mierumilovný a dobroprajný. Enki zachránil Utnapištima (biblického Noema) pred Potopou.

Je kráľom Abzu, a tým aj všetkých povrchových riek a prameňov (pretože tie čerpajú svoju vodu z Abzu). Abzu bola rituálna "hlbina", z ktorej sa neskôr stala reprezentácia všetkej podzemnej aj povrchovej vody.

Jeho mestom je Eridu, mesto umiestnené pri mori (pri vode), na mieste ústia Eufratu do mora. Enki je aj bohom „svätej vody“, teda vody, ktorá lieči a vyháňa démonov. Keďže táto voda hrá rozhodujúcu rolu v zaklínacom rituáli, je aj hlavným bohom zaklínacieho rítu. „Slúžia“ mu zaklínací kňazi, ktorí používajú „jeho“ svätú vodu.

Enki je aj boh múdrosti. Akúkoľvek zručnosť majú ľudia od neho. Enki naučil ľudí písať, stavať, tvoriť zákony, poľnohospodárstvo a iné prvky kultúry a civilizácie. Enki je aj ochrancom a podporovateľom všetkých týchto prvkov. V tejto funkcii Enkiho sprevádza Mummu, božstvo stelesňujúce múdrosť samu.

Okrem toho je Enki predovšetkým „bohom stvorenia“ (nu-dim-mud alebo ša nab-ni-ti). Akýkoľvek akt stvorenia pred obdobím „vlády“ jeho syna Marduka sa pripisuje Enkimu. Enki je aj priamo stvoriteľ ľudstva v sumerskej mytológii stvorenia.

Enki je aj správca božej moci Me.

Rodina[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]