Enterobacteriales

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Enterobacteriales, po slovensky aj enterobaktérie alebo gramnegatívne fakultatívne anaeróbne tyčinky, je rad baktérií s jedinou čeľaďou Enterobacteriaceae.

Zahŕňa gramnegatívne, chemoorganotrofné, fakultatívne anaerobné a aerobné baktérie nachádzajúce sa vo vzduchu, vo vode a v pôde. Rozšírené sú v telách živočíchov od bezstavovcov až po človeka Ich rozšírenie je kozmopolitné. Tieto prokaryoty netvoria spóry, len puzdra. Puzdra majú polysacharidový základ, chránia bunku pred faktormi vonkajšieho prostredia, napríklad slnečným žiarením a dezinfekčnými prostriedkami. Kolónie niektorých neopuzdrených mikroorganizmov môžu získať opuzdrenie genetickým procesom transdukcie, takto obalom chránené bakteriálne organizmy sú virulentnejšie. Majú tvar paličiek širokých 0,1 až 1,5 µm. Bunkový pohyb sa uskutočňuje pomocou bičíkov (peritrichne usporiadaných), rad však zahŕňa aj nepohyblivé baktérie, bez bičíkov.

Známe sú ich biochemické, genetické, morfologické vlastnosti a máme informácie o ich kultivácii na základe vlastností, ktoré vykazujú k povahe kultivačného média. Do čeľade Enterobacteriaceae patria podmienene patogénne, patogénne a komenzálne rody.

Systematika[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]