Erasmusbrug

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 19:15, 20. september 2007, ktorú vytvoril Wizzard (diskusia | príspevky) (Nová stránka: right|thumb|Erasmusbrug '''Erasmusbrug''' ("Erasmusov most") je zavesený most na rieke Nieuwe Maas, ktorý spája južnú a severnú časť m...)
(rozdiel) ← Staršia verzia | Aktuálna úprava (rozdiel) | Novšia verzia → (rozdiel)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Erasmusbrug

Erasmusbrug ("Erasmusov most") je zavesený most na rieke Nieuwe Maas, ktorý spája južnú a severnú časť mesta Rotterdam v Holandsku.

Postavený bol v roku 1996, celková jeho dĺžka je 802 metrov, výška asymetrického pylónu 139 metrov a hlavné rozpätie 280 metrov. Váži 6800 ton. Navrhol ho Ben van Berkel.

Južná časť mosta má 89 metrov dlhý zdvíhací most pre lode, ktoré nemôžu preplávať popod most. Tento zdvíhací most je najväčší a najťažsí v západnej Európe a má najväčší panel svojho typu na svete.

Most oficiálne otvorila kráľovná Beatrix 6. septembra 1996, jeho výstavba stála 165 miliónov holandských guldénov, čo je asi 75 miliónov eúr. Krátko po otvorení, v októbri roku 1996 bolo zistené, že most sa kolíše pri zvláštnych silných veterných podmienkach. Na zredukovanie tohto kolísania boli nainštalované silnejšie tlmiče nárazov.

Externé odkazy