Eritrejská ortodoxná cirkev

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Eritrejská ortodoxná cirkev alebo Eritrejská pravoslávna cirkev je jednou zo šiestich kresťanských orientálnych ortodoxných cirkví.

Počet členov a geografické rozšírenie[upraviť | upraviť zdroj]

Eritrejská ortodoxná cirkev má približne 2 000 000 členov. Väčšina veriacich žije v Eritrei, existujú však aj jej spoločenstvá mimo materskej krajiny, napríklad v USA.

Duchovenstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavou cirkvi je patriarcha, ktorý sídli v eritrejskom hlavnom meste Asmara. Od roku 2004 zastáva tento úrad abune Antonios (nar. 1927). Cirkev má viacero biskupstiev na čele s biskupmi. Tí zasadajú v kolektívnom orgáne - svätej synode. Nižšími stupňami duchovenstva, podobne ako v ostatných východných cirkvách i v Rímskokatolíckej cirkvi, sú kňazi a diakoni. V kláštoroch Eritrejskej ortodoxnej cirkvi sa praktizuje mníšsky život.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Ortodoxná cirkev v Eritei bola do roku 1993 súčasťou Etiópskej ortodoxnej cirkvi. Po osamostatnení Eritrei od Etiópie sa miestna ortodoxná cirkev rozhodla oddeliť od materskej Etiópskej ortodoxnej cirkvi. Autokefálna (samostatná) Eritrejská ortodoxná cirkev vznikla v roku 1993. Etiópska ortodoxná cirkev jej nezávislosť uznala. Hlavou Eritrejskej ortodoxnej cirkvi sa stal arcibiskup Asmary abune Filipos (1901-2002). Ten bol v roku 1998 povýšený na prvého patriarchu Eritrejskej ortodoxnej cirkvi. Sídlom patriarchu sa stala Asmara. Po smrti patriarchu abune Filiposa (vo veku nedožitých 101 rokov) bol v roku 2002 za druhého patriarchu Eritrejskej ortodoxnej cirkvi zvolený abune Jakob (1926-2003), ktorý však zomrel už v nasledujúcom roku 2003. V roku 2004 sa tretím patriarchom Eritrejskej ortodoxnej cirkvi stal abune Antonios (nar. 1927). Po tom, ako vyslovil kritiku na adresu autoritatívnej eritrejskej vlády sa začala vládna kampaň na jeho zosadenie z úradu. V roku 2006 bol napokon abune Antonios zosadený z úradu patriarchu. Abune Antonios svoje odvolanie z úradu neuznal a označil ho za nekánonické. V roku 2007 bol za nového patriarchu Eritrejskej ortodoxnej cirkvi zvolený abune Dioskoros. Najvyššia autorita orientálnych ortodoxných cirkví v Afrike - alexandrijský pápež Koptskej ortodoxnej cirkvi Šenuda III. voľbu abune Dioskorosa neuznal a za patriarchu Eritrejskej ortodoxnej cirkvi naďalej považuje abune Antoniosa, ktorého eritrejská vláda už niekoľko rokov drží v domácom väzení.

Niektoré zvláštnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Eritrejská ortodoxná cirkev má spolu s Etiópskou ortodoxnou cirkvou najrozsiahlejší biblický kánon zo všetkých kresťanských cirkví, keďže uznáva za súčasť Biblie viacero kníh, ktoré ostatné kresťanské cirkvi za biblické neuznávajú. Cirkev prijala viacero starozákonných zvyklostí, napr. popri nedeli svätí aj sobotu, praktizuje obriezku a rozlišuje čisté a nečisté pokrmy.

Vzťahy s inými kresťanskými cirkvami[upraviť | upraviť zdroj]

Eritrejská ortodoxná cirkev je v plnom spoločenstve s ostatnými orientálnymi ortodoxnými cirkvami (Koptská ortodoxná cirkev, Etiópska ortodoxná cirkev, Sýrska ortodoxná cirkev, Indická ortodoxná cirkev a Arménska apoštolská cirkev). Niekoľkí biskupi Eritrejskej ortodoxnej cirkvi sú členmi svätej synody Koptskej ortodoxnej cirkvi. Eritrejská ortodoxná cirkev udržiava ekumenické kontakty aj s inými kresťanskými cirkvami a je členom Svetovej rady cirkví.

Popri Eritrejskej ortodoxnej cirkvi existuje aj menej početná Eritrejská katolícka cirkev, ktorá je jednou z východných katolíckych cirkví sui iuris.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]