Preskočiť na obsah

Európska knižnica

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Európska knižnica - The European Library je službou poskytovanou cez World Wide Web, ktorá poskytuje prístup ku zdrojom 47 národných knižníc Európy, k digitálnym i analógovým prameňom vrátane kníh, časopisov, novín, zvukových záznamov a iných materiálov. Portál Európskej knižnice - The European Library ponúka bezplatné vyhľadávanie a obsahuje záznamy s metaúdajmi, rovnako ako aj digitálne objekty: niektoré zdarma, iné za poplatok. Globálny manažment Európskej knižnice je založený na konzorciu 23 platiacich členských národných knižníc, pričom všetky z nich zodpovedajú za údržbu a vývoj portálových služieb.

Portál Európskej knižnice bol vytvorený v spolupráci s 9 národnými knižnicami a národnými knižnicami a CENL - Konferenciou riaditeľov európskych národných knižníc) v rámci projektu TEL (Európska knižnica: Brána k európskemu poznaniu). Projekt TEL prebiehal v rokoch 2001-2004 a bol financovaný v rámci Piateho rámcového programu Európskej komisie. Do projektu boli zapojené národné knižnice Fínska, Nemecka, Talianska (Florencia, Rím), Holandska, Portugalska, Slovinska, Švajčiarska a Spojeného kráľovstva.

Portál TheEuropeanLibrary.org bol spustený 17. marca, 2005 a za viac ako rok ho navštívilo vyše 500 000 návštevníkov. V súčasnosti sú cez portál k dispozícii na vyhľadávanie zbierky 23 národných knižníc a zbierky ďalších 21 národných knižníc sú prístupné cez portál prostredníctvom hypertextových odkazov.

Cieľom Európskej knižnice je stať sa už v blízkej budúcnosti centrálnou bránou ku všetkým elektronickým zdrojom 47 európskych národných knižníc. 21. marca 2006 Európska komisia vydala tlačovú správu [1], podľa ktorej Európska knižnica poskytne infraštruktúru pre Európsku digitálnu knižnicu, ktorá má byť spoločnou službou všetkých významných organizácií uchovávajúcich digitálne dedičstvo(knižnice, archívy, múzeá) v Európe.

Vyhľadávací nástroj

[upraviť | upraviť zdroj]

Portál Európskej knižnice TheEuropeanLibrary.org sa neustále prispôsobuje novým koncovým používateľom a odzrkadľuje vývoj v členských národných knižniciach.

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]