FK Spišská Nová Ves

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 18:00, 24. december 2015, ktorú vytvoril CommonsDelinker (diskusia | príspevky) (Odkaz na súbor Logo_AC.jpg bol odstránený, pretože ho Ellin Beltz na Commons zmazal.)
FK Spišská Nová Ves
Súbor:Logo FK SNV.jpg
Celý názovFutbalový klub Spišská Nová Ves Slovensko
PrezývkaIglov, „Šlepí Spišiaci“, Novejša
Založený28.5.1914 ako ISE (101 rokov)
ŠtadiónMestský štadión (v minulosti známy aj ako Lokomotíva)
Kapacita4 000 divákov (600 na sedenie)
PredsedaSlovensko Ing. Pavol Hudáček
TrénerSlovensko Mgr. Branislav Ondáš
Domáce farby
Hosťovské farby

FK Spišská Nová Ves je slovenský futbalový klub, ktorý pôsobí v meste Spišská Nová Ves. Je známy kvalitnou výchovou mladých hráčov pre kluby z vyšších súťaží. V sezóne 2015/16 klub pôsobí v DOXXBet lige-skupina Východ, teda druhej najvyššej slovenskej súťaži.

Dejiny

Prvá ústna zmienka o futbale na území mesta pochádza z roku 1908. V tej dobe sa vyznávačmi futbalu stávajú aj sedemnásti študenti zo Spiša, prezývaný "Šomi", keďže pätnásti z nich boli židovského pôvodu. Vtedajší hráč Ervin Löffler kúpil v Budapešti, kde študoval loptu značky Rambler a priniesol ju do Spišskej Novej Vsi. (zdroj: Miškovský)

V roku 1910 začína svoju športovú a futbalovú aktivitu vyvíjať maďarský ISE. Prvá oficiálna zachovaná písomná zmienka o organizovanom futbalovom stretnutí v Spišskej Novej Vsi pochádza z 28. mája 1914. ISE - IGLÓI SPORT EGYESÜLET (v preklade z maďarčiny Spišský atletický klub) nastúpil proti Lőcsei Football Sereg. Tento dátum preto považujeme za vznik prvého organizovaného futbalového klubu na Spiši, keďže žiadne skoršie dôveryhodne písomné dokumenty sa nezachovali. (zdroj: Petrík a archív)

Prvé futbalové ihrisko bolo pod "Blaumontom" na vojenskom cvičisku a prvým predsedom klubu bol Dr. Béla Forberger. Neskôr klub pôsobil aj pod názvami ŠK Tatran, AC (ACN vznikol 10.1.1922 zlúčením maďarského ISE a pôvodného slovenského ŠK Tatran a ide o najúspešnejšie obdobie futbalového klubu, zanikol 14.7.1949, klubové farby: modrá a biela), Sokol, Lokomotíva, Lokomotíva-Bane, AC LB, MFK Lokomotíva VTJ, FK VTJ až po súčasný FK Spišská Nová Ves.


Názvy klubu od jeho vzniku

  • 1914 - ISE Igló (Iglói Sport Egyesület)
  • 1919 - ŠK Tatran Spišská Nová Ves (Športový klub Tatran Spišská Nová Ves, oficiálne vznikol až 16.10.1920, predseda Ing. Václav Hollý)
  • 1922 - AC (Atletický club Spišská Nová Ves) ), skrátene ACN - Atletický club Novoveský
  • 1948 - Sokol Spišská Nová Ves
  • 1950 - TJ Sokol Lokomotíva Spišská Nová Ves
  • 1953 - TJ Lokomotíva Spišská Nová Ves (Telovýchovná jednota Lokomotíva Spišská Nová Ves)
  • 1966 - TJ Lokomotíva - Bane Spišská Nová Ves (Telovýchovná jednota Lokomotíva-Bane Spišská Nová Ves, vznik TJ LB 14.7.1965)
  • 1990 - TJ AC Lokomotíva - Bane Spišská Nová Ves (Telovýchovná jednota Atletický klub Lokomotíva-Bane Spišská Nová Ves)
  • 1993 - FK AC Lokomotíva - Bane Spišská Nová Ves (Futbalový klub Atletický klub Lokomotíva-Bane Spišská Nová Ves)
  • 1996 - MFK Lokomotíva VTJ Spišská Nová Ves (Mestský futbalový klub Lokomotíva Vojenská telovýchovná jednota Spišská Nová Ves, vznikol 30.4.1996)
  • 1999 - FK VTJ Spišská Nová Ves (Futbalový klub Vojenská telovýchovná jednota Spišská Nová Ves)
  • 2003 - FK Spišská Nová Ves (Futbalový klub Spišská Nová Ves)


Klub funguje v súčasnosti ako občianske združenie s výraznou podporou mesta Spišská Nová Ves. Klubovými farbami je modrá, biela a belasá.

Jedno z najlepších mužstiev v histórii, druhá polovica sedemdesiatych rokov

FK hráva svoje majstrovské stretnutia na Mestskom štadióne, známom aj pod bývalým názvom Lokomotíva, ktorého kapacita je momentálne 4 000 divákov, z toho je 1 000 krytých sedadiel na sedenie. Štadión v správe mestskej príspevkovej organizácie STEZ sa nachádza v tesnej blízkosti rieky Hornád a v jeho areáli je aj ihrisko s umelou trávnatou plochou. Súčasná tribúna bola dokončená v roku 1965. Prvé futbalové ihrisko v meste sa nachádzalo pod Blaumontom (ISE). ŠK Tatran z iniciatívy Ing. Hollého, veľkého nadšenca športu vybudoval svoje vtedajšie ihrisko taktiež pri Hornáde, neďaleko súčasného štadióna FK.

Štadión FK v súčasnosti

Nezabudnuteľnými hráčmi klubu boli Andrej Frank, Štefan "Piké" Fabián, Vojtech "Béla báči" Miškovský, Jozef Vysopal, Alexander Brányik, Štefan Rusnák, Eduard Kessel, Milan Pribylinec, Ján Urban, Štefan Jerga, Alexander Nagy, Slavomír Leštianský, Karol Kotváč, Milan Penksa, bratia Peter a Ondrej Kurucovci, Oliver Čík, Ján Kozák (v súčasnosti úspešný reprezentačný tréner Slovenska a pravdepodobne najväčšia osobnosť v histórii klubu), František Kunzo (olympijský víťaz vo futbale z Moskvy 1980), Tibor Mičinec, Libor Fašiang, Marián Tomčák, Karol Korpáš, Stanislav Sokolský, Peter Danko, Jozef Fabián, Miroslav Užík, Milan Bartko, Pavol Vytykač, Pavol Jurčo st., Jaroslav Zajac, Ľubomír Bajtoš, Radoslav Királyi, Miroslav Dunčko, Peter Serbin, Vladimír Michalko, Vladimír Hudáček, Vladislav Zvara,Marek Petruš či Marek Janečka.

Ku nezabudnuteľným postavám klubu, na ktoré sa nikdy nezabudne patria bývalý funkcionári Ing. Václav Hollý a Ján Dobšinský, ako aj dlhoročný lekár MUDr. Richard Progner alebo vedúci mužstva Rudolf Čepček.

Legendy futbalového Spiša Ján Urban, Ján Kozák, Eduard Kessel na jubilejnom 20. ročníku Memoriálu Andreja Franka v spišskonovoveskej športovej hale v decembri 2013

Momentálne robia klubu dobrú reklamu klubu aktívne pôsobiaci futbalisti Pavol Jurčo ml. (Dunajská Streda), Boris Prokopič (Altach, predtým Rapid Viedeň), Vladimír Kukoľ (Jihlava), Marek Janečka (Trnava), Miloš Lačný (Ružomberok) či Jaroslav Mihálik (Žilina). Odchovanec Jakub Vojtuš prestúpil v roku 2010 zo Žiliny za 550 000 € do talianskeho veľkoklubu Inter Miláno. Základy úspešnej práce s mládežou v klube položil Eduard Kessel (v minulosti hráč Sparty Praha), v ktorého šľapajách neskôr úspešne pokračoval Mgr. Bartolomej Ogurčák. V nedávnej minulosti viedli mužstvo dospelých uznávaní tréneri ako Ladislav Pavlovič, Ondrej Ištók, Anton Švajlen, Vladimír Švec, Alexander Nagy, Emil Bezdeda či Vladimír Gombár. Pamätným okamihom klubu je vyradenie vtedajšieho úradujúceho majstra Slovenska a víťaza pohára MFK Ružomberok (1:0) v druhom kole Slovenského pohára v roku 2006 gólom Matúša Samoľa. V lete roku 2015 sa klub pod vedením trénera Mgr. Branislava Ondáša vracia po dlhých pätnástich rokoch do druhej najvyššej súťaže DOXXBet ligy. Klub sa každoročne podieľa na organizovaní jedného z najstarších halových žiackych turnajov na Slovensku medzinárodného Memoriálu Andreja Franka (v roku 2015 už 22.ročník) a taktiež Memoriálu Alexandra Nagya vo futbale bývalých hráčov. V pamätí fanúšikov sú ešte stretnutia mládežníckych výberov Manchestru United odohraté na štadióne v Spišskej Novej Vsi v rokoch 2011 a 2012, ako aj vystúpenie Spartaka Trnava pred 4000 divákmi (prehra 0:5) v Slovenskom pohári v roku 2010. Prvého mája 2015 sa v meste odohralo pamätné finále Slovenského pohára žien, v ktorom Union Nové Zámky zvíťazil nad bratislavským Slovanom tesne 3:2.


V sezóne 2012/13 obsadili starší žiaci U15 pod vedením vtedajšieho trénera B. Ondáša na majstrovstvách Slovenska v Ružomberku vo svojej vekovej kategórii celkové 3. miesto. V roku 2010 začali v klube opäť úspešne účinkovať (v minulosti ako Agrostav Sp.N.Ves) pod vedením trénera Petra Jurjaka aj družstva žien (II.liga) a žiačok (I.liga). Žiačky FK sa stali Halovými majsterkami Slovenska pre rok 2014 a hráčka Mária Mikolajová bola v tom čase kapitánkou slovenskej reprezentácie do 15 rokov. Mikolajová (momentálne Partizán Bardejov) bola v Jedenástke roka žien SFZ pre rok 2014 jedinou hráčkou pôsobiacou na Slovensku. Poslednými mládežníckymi reprezentantmi, ktorých v klube vychovali sú reprezentanti Slovenska do 17 rokov Dávid Filinský, momentálne pôsobiaci v talianskom klube Virtus Entella a Dávid Kočík zo Slovana Bratislava. Pri výchove mládeže klub úspešne spolupracuje zo Základnou školou na Nejedlého ulici, Strednou priemyselnou školou drevárskou a Gymnáziom v Spišskej Novej Vsi, kde majú mládežníci FK vytvorené podmienky pre svoje napredovanie.

V súčasnosti pod hlavičkou klubu funguje 13 družstiev v organizovaných súťažiach a aktívne mužstvo bývalých hráčov. V rebríčku slovenských klubov bol FK v lete 2015 až na 45. mieste. Najvyššie klub bol v roku 2011 na 26. mieste medzi slovenskými klubmi. Po nešťastnom vypadnutí z tretej ligy v roku 2013 sa klub zameral výlučne na svojich odchovancov a stal sa v sezóne 2013/2014 celkovým víťazom IV.ligy Východ VsFZ. O rok na to sa mužstvu zloženému výlučne z vlastných odchovancov podaril aj postup do vysnívanej druhej najvyššej súťaže. V II.dorasteneckej lige - Východ opätovne zvíťazili v tejto sezóne aj starší dorastenci, avšak bez možnosti postupu do najvyššej súťaže.

Vedenie klubu

Prezidentom klubu bol od leta 2014 Ing. Pavol Hudáček. Predtým dlhšie obdobie v tejto funkcii úspešne pôsobil Ing. Vladimír Filinský, momentálny dlhoročný čestný prezident FK. Klub je riadený Správnou radou, ktorá má v súčasnej dobe šesť členov. V jesennej časti ročníka 2013/14 mužstvo prebral ako hlavný tréner Mgr. Branislav Ondáš, ktorého asistentom je dlhoročný brankár Daniel Tokoly. Manažérom klubu je od roku 2009 Patrik Brezovaj, ktorý v tejto pozícii pokračuje po Vladimírovi Michalkovi. Šeftrénerom mládeže je Pavol Kubus. Správnu radu FK momentálne tvoria: PaedDr. Milan Varga, Ing. Vladimír Jančík, Mgr. Miroslav Nováček, Ing. Štefan Macala,Ing. Pavol Hudáček a Patrik Brezovaj.

Najslávnejší hráči

Mužstvo

Mužstvo po postupe do druhej najvyššej súťaže po dlhých 15. rokoch v lete 2015

Aktuálne k dátumu: 01. marec 2015

# Pozícia Hráč
31 Slovensko B Tomáš Gáborčík
24 Slovensko Z Dávid Slejzák
8 Slovensko O Tomáš Barányi
18 Slovensko Z Lukáš Kiššák
5 Slovensko Z Tomáš Šoltés
9 Slovensko Z Jaromír Štefánik
23 Slovensko Z Jakub Tomaščík
21 Slovensko Ú Lukáš Stanislav
32 Slovensko O Šimon Dunajčan
14 Slovensko O Karol Sedláček - kapitán mužstva
# Pozícia Hráč
96 Slovensko Ú Samuel Lipták
7 Slovensko Z Peter Vantroba
22 Slovensko O Richard Boroš
30 Slovensko Z Radoslav Sirko - zástupca kapitána
4 Slovensko Z Mário Baldovský
10 Slovensko Z Lukáš Kováč
58 Slovensko Ú Tomáš Čekovský
90 Slovensko O Kamil Zekucia
13 Slovensko Z Filip Rychnavský
1 Slovensko B Roland Stančák

Legenda: B – Brankár, O – Obranca, Z – Záložník, Ú – Útočník, BČ – bez čísla

Externé odkazy

Šablóna:DOXXbet liga 2015/2016