Falkirk Wheel

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Falkirk Wheel

Falkirk Wheel (slovensky niekedy tiež Falkirkské kolo) je originálny rotačný lodný výťah, nachádzajúci sa neďaleko mesta Falkirk v Škótsku. Prepája prieplavy Forth and Clyde Canal a Union Canal a prekonáva výškový rozdiel 24 m. Umožňuje vnútrozemské vodné spojenie medzi mestami Edinburgh a Glasgow.

Výťah sa skladá z dvoch vaní, ktoré sú umiestnené na koncoch mohutného rotora. Obe vane majú kapacitu 600 t vody. Vďaka Archimedovmu zákonu nezáleží na hmotnosti plávajúcich lodí a obe vane sú vždy vyvážené. K pohonu celého zariadenia preto stačí relatívne slabý motor (22,5 kW), ktorý otočí rotorom o 180° za 5 minút.

Falkirk Wheel je jediný rotačný lodný výťah tohto typu na svete a je považovaný za technickú pamätihodnosť Škótska. Vo Spojenom kráľovstve je prevádzkovaný ešte jeden lodný výťah - Andertonský lodný výťah. Ten pracuje na podobnom princípe dvoch vyrovnaných nádrží, z ktorých jedna stúpa hore, zatiaľ čo druhá klesá.

Výťah nahradil systém 11 stavidiel, ktorý umožňoval prepravu medzi kanálmi až do 30. rokov 20. storočia.

Stavba výťahu stála 17,5 milióna libier, celý projekt oživenia kanálov 84,5 milióna libier.

Výstavba sa začala v roku 2000[1] a výťah bol slávnostne otvorený kráľovnou Alžbetou II. 24. mája 2002. Otvorenie sa oneskorilo proti plánu o mesiac, pretože skupina vandalov násilne otvorila a poškodila vodné vráta výťahu.

Postup otáčania výťahu[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. 100 nejkrásnějších divů moderního světa. [s.l.] : Str. 10-11, 2006. ISBN 80-7352-487-2. S. Svojtka & Co.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Falkirk Wheel na českej Wikipédii.