Fingerboard

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Fingerboard je zmenšený skateboard, približne v pomere 1:8, na ktorom môže človek robiť rôzne fingerboardové triky pomocou prstov, pričom ukazovák slúži ako predná noha a prostredník ako zadná noha.

Existujú rôzne veľkosti fingerboardov:

-šírka: od 25mm do 35mm

-dĺžka : od 95mm do 112mm (podľa potreby jazdca)

Termín fingerboard sa skladá z dvoch anglických slov a to finger (slov. prst) a board (slov. doska) takže fingerboard možno voľne preložiť ako doska na prsty. Fingerboardy sa pôvodne vyrábali iba ako prívesky, až keď ľudia zistili, že sa na nich dajú robiť triky, začali sa vyrábať samostatne - teda nie ako prívesok. Najznámejší výrobcovia fingerboardov sú TechDeck z U.S.A. (pre začiatočníkov) a BerlinWood z Nemecka. Ich cena sa pohybuje od 2 do 100 €.

S fingerboardom môžete jazdiť po rôznych povrchoch. Priaznivci fingerboardovania si však obvykle zaobstarávajú rampy, ktorých je tiež viac druhov a značiek. Rampy sú pomerne drahé a ich cena sa pohybuje od 12 do 115 €. Záleží od kvality a značky. Existujú plastové a drevené rampy.

Fingerboarding na Slovensku nie je veľmi rozšírený ale aj tak sa nájde pár významných jazdcov, ktorí patria medzi svetovú špičku. Najznámejšími a zároveň najaktívnejšími sú Martin Hluchý a Juraj Danko.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]