Frisbee

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Frisbee Wurf Badeplatz.JPG

Frisbee je disk nazývaný aj lietajúci tanier, určený na rôzne športové, rekreačné či zábavné využitie. Tvar disku je aerodynamický, prispôsobený na hádzanie, let a chytanie.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Frisbee pochádza z USA. Fred Morrison so svojou budúcou manželkou Lucile v roku 1938 ponúkali za 25 centov na pláži v Santa Monica na hádzanie panvice na vyprážanie. V roku 1954 Morrison založil vlastnú firmu, ktorá obchodovala s "lietajúcimi tanierami" vyrobenými z polypropylénu vo firme Southern California Plastics. V roku 1955 zistil, že sa dajú vyrábať aj lacnejšie a navrhol model Pluto Platter, ktorý nebol z polypropylénu a stal sa prototypom dnešných diskov. 23. januára 1957 predal práva firme Wham-O a v roku 1958 získal patent (U.S. Design Patent D183,626) na tento produkt. Firma Wham-O zmenila názov Pluto Platter na frisbee z marketingových dôvodov. Názov Frisbee pochádza z Frisbie Pie Company of Bridgeport, Connecticut, ich obaly na koláče si študenti Columbia High School hádzali podobne, ako dnešné Frisbee. Frisbee je teda obchodná značka Wham-O ale termín sa ujal na opis skoro akéhokoľvek, zvyčajne plastového lietajúceho taniera (disku na hádzanie). Frisbee je zároveň názov hier a športov, v ktorých sa používa Frisbee (Frisbee športovci na Slovensku aj inde uprednostňujú názov disk namiesto tanier).

Frisbee hry a športy[upraviť | upraviť zdroj]

Podobne ako iné herné náčinie (lopta a pod.) sa aj frisbee využíva pri najrôznejších hrách. Tie sa delia na tímove a individuálne.

tímové sú:

individuálne:

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]