Gladius (meč)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 20:14, 20. december 2007, ktorú vytvoril Aibot (diskusia | príspevky) (robot Pridal: uk:Гладіус)
Gladius

Gladius, replika pseudo-pompejskej verzie
Typ: meč
Miesto pôvodu: Staroveký Rím ako gladius, predtým keltská Európa.
História služby
Vojny: Rímska republika a Rímske cisárstvo
História výroby
Varianty: hispánsky meč, typ Mainz, typ Fulham, pompejská verzia
Základné údaje
Hmotnosť: 1.2-1.6 kg
Dĺžka: 50-81 cm
Šírka: 4-8 cm
Čepeľ: oceľ s rôznym obsahom uhlíka
Rukoväť: drevo, kosť alebo slonovina
Pošva: drevená

Gladius (lat. "meč") bol krátky dvojsečný meč rímskych legionárov.

Najstaršie rímske meče boli podobné gréckym, od 3. storočia pred Kr. Rimania prevzali počas dobývania Hispánie krátke meče používané Keltibermi. Tento typ meča sa stal známym pod názvom gladius hispaniensis, alebo hispánsky meč, používal sa najmä za republiky, t.j. zhruba do roku 44 pred Kr. a vyznačoval sa listovitou čepeľou a nevýraznou záštitou. Jeho dĺžka bola zhruba 50-60 cm. V priebehu doby bol postupne nahradený mečmi dnes označovanými ako typ Mainz a Fulham (podľa náleziska). V dobe cisárstva, asi v 1. stor. po Kr. sa gladius vyvinul do najznámejšej podoby s masívnou guľovitou hlavicou a pologuľovitou, na reze sploštenou záštitou; dnes označovaný takisto podľa miesta náleziska ako pompejský. Počas cisárskej epochy sa dĺžka gladiov zväčšovala až na 70 cm, neskôr z nich vznikli dlhé meče nazývané semispathia a spathia.

Kompletná výzbroj rímskeho vojaka pozostávala z štitu (scutum), niekoľkých kopijí (pila, j.č. pilum), krátkeho meča (gladius) a niekedy dýky (pugio). Meč a dýku nosil legionár v drevenej pošve pripätej na opasku. Keďže v ľavej ruke držal štít, pošva musela byť posunutá na pravú stranu opasku, čo bolo nepraktické a vojaci museli dlho trénovať, aby pri boji dokázali rýchlo tasiť meč. Neskôr začali legionári nosiť meč zavesený na remeni krížom cez rameno. Dôstojníci, ktorí používali malé okrúhle štíty, nosili meč obvykle na ľavej strane.

Na začiatku boja vojaci vrhli kopije proti nepriateľovi, potom tasili gladius. Pri boji sa kryli štítmi, do protivníka bodali krátkymi, úspornými výpadmi. Na rozdiel od zažitej predstavy, všetky typy gladia umožňovali nielen bodné, ale aj sečné a rezné pohyby.

Zdroje

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Gladius na anglickej Wikipédii.

Externé odkazy