Golders Green (stanica metra)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Golders Green
Stanica Golders Green
Umiestnenie
Miesto Golders Green
Miestna autorita Barnet
Prevádzka
Prevádzkovateľ London Underground
Počet nástupíšť 5
Počet cestujúcich za rok 7,642 miliónov
Transport for London
Zóna 3
Dôležité dátumy Otvorenie 1907
Londýnska doprava
Zoznam londýnskych staníc: Underground | National Rail

Golders Green je jednou zo staníc londýnskeho metra nachádzajúca sa v londýnskej mestskej časti Golders Green v obvode Barnet. Stanicu obsluhuje Northern Line (vetva Edgware) a nachádza sa v tarifnej zóne 3 na križovatke ulíc Finchley Road a North End Road/Goldres Green Road.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Stanicu otvorila spoločnosť Charing Cross, Euston & Hampstead Railway (CCE&HR) 22. júna 1907. Bola jednou z dvojice konečných staníc (ta druhá bola stanica Archway) a nachádza sa tu aj depo. Na začiatku 20. storočia sa Golders Green podobalo skôr len na dedinu s pár domami, keď však v týchto miestach otvorili stanicu, začal tu prudký rozvoj a veľké zvýšenie populácie.

Pred 1. svetovou vojnou padol návrh predĺžiť (CCE&HR) na sever do Hendonu a Edgware, aby sa aj v týchto častiach zvýšil počet obyvateľov a tým aj počet cestujúcich. Vojna však projekt pozastavila a stavať sa začalo až 12. júna 1922. Prvý úsek do stanice Hendon Central bol uvedený do prevádzky 19. novembra 1923.

Cez stanicu prechádzajú tri koľaje popri jednom postrannom (č.1) a dvom ostrovným nástupištiam (č.2, 3, 4 a 5). Koľaj smerom z centra a obratová koľaj uprostred sú obslúžené nástupišťami z obidvoch strán, zatiaľ čo koľaj smerom do centra má nástupnú hranu len na jednej strane. Nástupište č.1 je momentálne z dôvodu rekonštrukcie mimo prevádzky. Východ zo stanice susedí z priľahlou autobusovou stanicou, pôvodný východ ústiaci na Finchley Road je zavretý.

Linky[upraviť | upraviť zdroj]

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

Na juh od stanice v tuneloch pod parkom Hampstead Heath je nedokončená stanica North End (známa ja pod názvom Bull and Bush).

Stanica Golders Green bola poslednou stanicou na Northern Line, kde sa používali semaforové signály. Vymenené boli v roku 1950.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]