Ground zero

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Zobrazenie efektov atómovej bomby, tak ako explodovala nad mestom Hirošima, sústredné kruhy z cieľového bodu sú číslované v po sebe nasledujúcich vzdialenostiach. "Ground zero" je bod v úplnom strede kruhov.

Ground Zero (v preklade: povrchový nulový bod) označuje miesto na zemi, kde došlo k explózii. Hoci sa tento termín používa často pre miesta výbuchu atómových bômb, môže byť použitý aj pre zemetrasenia, epidémie a iné katastrofy na označenie bodu s najväčším stupňom poškodenia alebo zničenia. Škoda sa postupne zmenšuje so vzdialenosťou od tohto bodu.

Termín pochádza z vojenských kruhov, kde bol od času projektu Manhattan používaný takmer výlučne na označenie jadrovej explózie. Ground Zero je takto bodom s najväčším zničením bombou a „Zero“ (nula) označuje vzdialenosť od miesta detonácie.

Panoramatický pohľad na pamätník označujúci hypocentrum, alebo ground zero, explózie atómovej bomby nad Nagasaki.
Panoramatický pohľad na pamätník označujúci hypocentrum, alebo ground zero, explózie atómovej bomby nad Nagasaki.

Ground Zero, Manhattan[upraviť | upraviť zdroj]

Ground zero, WTC, New York

Po teroristických útokoch v roku 2001, sa toto označenie začalo používať aj pre miesto nachádzajúce sa na Dolnom Manhattane v New Yorku. Je inžinierskym, geografickým a médiami všeobecne zaužívaným označením pre priestor, v ktorom pred 11. septembrom 2001 od začiatku 70-tych rokov stál široký komplex siedmich budov Svetového obchodného centra (World Trade Center; WTC).