Guido van Rossum

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Guido van Rossum
Guido van Rossum
holandský počítačový programátor

Guido van Rossum je počítačový programátor, známy hlavne ako autor programovacieho jazyka Python.

Van Rossum sa narodil a vyrástol v Holandsku. V roku 1982 získal magisterský titul na University of Amsterdam, neskôr pracoval v mnohých výskumných inštitúciách, vrátane holandskej National Research Institute for Mathematics and Computer Science (Národný výskumný ústav pre matematiku a informatiku) (CWI) (Amsterdam), National Institute of Standards and Technology (Národný inštitút štandardov a technologie) (NIST) (Gaithersburg, Maryland) a Corporation for National Research Initiatives (Spoločnosť pre národnú výskumnú iniciatívu) (CNRI) (Reston, Virginia). Pracoval na vývoji programovacieho jazyka ABC, vychádzajúceho z jazyka Simula.

O pôvode Pythonu napísal Van Rossum v roku 1996 toto:

„Pred šiestimi rokmi, v decembri 1989, som hľadal zábavný programátorský projekt, ktorý by ma zamestnal cez týždeň počas Vianoc. Moja kancelária … bola zavretá, ale mal som domáci počítač a nič iného na práci. Rozhodol som sa, že napíšem interpreter pre nový skriptovací jazyk, o ktorom som už skôr premýšľal: nasledovníka jazyka ABC, ktorý by zaujal programátorov v Unixe/C. Ako pracovný názov som zvolil Python, lebo som bol v nevážnej nálade (a tiež som veľkým fanúšikom Monty Pythonovho Lietajúceho cirkusu).“ (Úvod knihy Programming Python, Mark Lutz, vydalo nakladateľstvo O'Reilly)

V roku 1999 poslal Van Rossum agentúre DARPA finančný návrh, nazvaný Computer Programming for Everybody (Počítačové programovanie pre každého), v ktorom hlbšie definoval vytýčené ciele Pythonu:

  • ľahký a intuitívny jazyk, ktorý je zároveň dostatočne mocný, aby obstál medzi hlavnými konkurentmi
  • otvorený kód, takže sa môže každý zapojiť do jeho vývoja
  • kód, ktorý je zrozumiteľný ako bežná angličtina
  • vhodný pre bežné každodenné úlohy, umožňujúci vývoj v krátkom čase

Tieto ambície sú preukázateľne naplnené. Python sa stal populárnym programovacím jazykom, čiastočne v prostredí Internetu. Medzi komunitou Pythonu je Van Rossum označovaný ako Benevolent Dictator for Life (BDFL, čiže benevolentný doživotný diktátor) v tom zmysle, že pokračuje v dohľade nad procesom vývoja Pythonu a ak je treba, robí významné rozhodnutia.

V roku 2002 dostal na konferencii FOSDEM v Bruseli od FSF Free Software Award (Ocenenie slobodného software) za rok 2001.

Guido van Rossum je bratom Justa Van Rossuma, známeho návrhára písma, ktorý tiež vytvoril design fontu, použitého v logu "Python powered."

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]